Nowy numer 24/2018 Archiwum

"Tajemnica Westerplatte" z łowickim akcentem

W filmie "Tajemnica Westerplatte" zagrał Konrad Hojer ze Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty.

Prezes stowarzyszenia Piotr Marciniak poinformował, że oprócz Konrada Hojera, który pojawił się w kilku scenach jako statysta, w filmie można dostrzec sprzęt łączności wojskowej z 1939 r., będący własnością dziesiątaków. To pieczołowicie odtworzona przez nich – widoczna na zdjęciu – łącznica polowa ŁP10/28 oraz aparaty telefoniczne AP36.

Film "Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa w łowickim kinie "Fenix" wyświetlany będzie od 1 marca. Opowiada on o obronie wojskowej składnicy tranzytowej przed Niemcami we wrześniu 1939 r. Od początku realizacji budził kontrowersje, ze względu na – według wielu historyków – nieprawdziwe przedstawienie konfliktu między dowódcą polskiej jednostki majorem H. Sucharskim a jego zastępcą kpt. F. Dąbrowskim. Twórcom odmówiono także dotacji rządowej. Po dwuletniej przerwie wznowiono zdjęcia. Zmienili się aktorzy – m.in. Bogusław Linda zrezygnował z roli H. Sucharskiego, a zastąpił go Michał Żebrowski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma