Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nietypowe szachy

W sobotę 23 lutego w Zdunach rozegrano VIII Mistrzostwach Powiatu Łowickiego w szachach Fischera.

W zawodach wzięła udział rekordowa liczba zawodników. Do turnieju w szachach losowych przystąpiło 27 zawodników i zawodniczek. Szachy losowe nazywane są szachami Fischera od nazwiska amerykańskiego arcymistrza Roberta Fischera, który wymyślił nietypowe ustawienie figur w pozycji wyjściowej. Istnieje aż 960 takich kombinacji. Jedną z takich pozycji wyjściowych wylosowali przed pierwszą rundą najmłodsi zawodnicy w turnieju. Po 9 rundach rozgrywanych po 15 min wyłoniono zwycięzcę, którym okazał się zawodnik UKS „Pałac” Nieborów Mateusz Brzozowski. Wygrał on 7 partii, dwie zremisował i nie poniósł żadnej porażki. Drugi był reprezentant gospodarzy Ariel Brzozowski, a trzeci również „pałacowiec” Wojciech Białas.

Wylosowane ustawienie   Wylosowane ustawienie
Robert Chojnowski
W klasyfikacji juniorów na podium stanęli: Zuzanna Mazgaj, Weronika Staszewska i Artur Placek (wszyscy UKS „Pałac”). Najlepszymi dziewczynami były: Anna Falkiewicz (Łowicz), Natalia Sobieraj (UKS „Pałac”) i Aleksandra Białas (UKS „Pałac”). W klasyfikacji zawodników początkujących puchary otrzymali: Kacper Tokarski (UKS GOK Zduny), Eliza Placek (UKS „Pałac”) i Szymon Kuś (UKS „Pałac”). Wręczono również statuetkę dla najmłodszego zawodnika w turnieju, a otrzymał ją przedszkolak z Nieborowa Wojciech Gratys. Turniej zorganizował Zdzisław Czyżak opiekun szachowego klubu w Zdunach.

 

Uczestnicy turnieju w Łowiczu   Uczestnicy turnieju w Łowiczu
Zbigniew Karczewski
Wzorem lat ubiegłych, 21 lutego zorganizowano w Łowiczu turniej szachowy o Puchar Dyrektora OSiR Zbigniewa Kuczyńskiego. Tegoroczny rozgrywany był w ramach "Łowickiej Feriady 2013". Sędziowie Robert Chojnowski i Zdzisław Czyżak zatwierdzili system "każdy z każdym" w obu grupach i tempo gry szachów szybkich 15 minut na zawodnika. W grupie A najlepszym okazał się faworyt Mateusz Brzozowski, który bez problemów wygrał wszystkie 7 partii. O drugim miejscu zadecydowała dodatkowa punktacja Sonneborna-Bergera (dwaj zawodnicy uzyskali po 5 punktów), w której Dominik Fudała wyprzedził Gabriela Jagurę (wszyscy na podium - UKS "Pałac" Nieborów). Grupę B wygrał zawodnik z Bielaw Kacper Tokarski, który w ostatniej "partii finałowej" pokonał Elizę Placek i tym samym zdobył pierwsze w swojej karierze I miejsce. Trzeci był brat młodej zawodniczki z Nieborowa Artur Placek, zdobywając 5 "oczek". – Cieszy coraz większa liczba zawodników grających w tym turnieju. Lepsze to niż siedzieć przed telewizorem lub komputerem. A po za tym cały czas młody zawodnik kontynuuje zdobywanie wiedzy w praktyce i doskonali różne warianty "szachowego abecadła", co będzie procentowało w przyszłości – mówił Robert Chojnowski, organizator turnieju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL