Nowy numer 15/2024 Archiwum

Szach, mat i... medal

W Drużynowych Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Szachach najlepsi okazali się uczniowie SP 5 w Skierniewicach. Trzecie miejsce zajęli młodzi gracze z Nieborowa.

W zawodach w kategorii szkół podstawowych uczestniczyło 10 reprezentacji. Turniej miał 7 rund rozgrywanych w systemie szwajcarskim, czyli 15 minut na zawodnika. Drużyna z SP nr 5 ze Skierniewic zajęła pierwsze miejsce, zdobywając 14 punktów. Wyprzedzili oni SP nr 5 z Wielunia (10 pkt.). Na trzecim miejscu uplasowała się SP z Nieborowa (9 pkt.). Zwycięzcy ze Skierniewic to aktualni wicemistrzowie Polski, na co dzień trenują w UKS Piątka pod okiem Bogusława Bodera. Okazali się najlepsi w kategoriach indywidualnych. Radosław Psyk zdobył złoty medal, wygrywając wszystkie swoje gry na szachownicy nr I. Jego wyczyn powtórzył Maciej Rak na szachownicy II. Złoto przypadło także Szymonowi Karwatowi, rozstawionemu na szachownicy III.

Satysfakcję z wyniku swoich podopiecznych miał również Robert Chojnowski, trener UKS Pałac Nieborów. – Jestem bardzo zadowolony z brązowego medalu mojej drużyny – mówi. – Po odejściu szóstej klasy ekipa bazuje teraz na młodych zawodnikach z klas III i IV oraz jednej dziewczynie z I klasy. Po wstępnym rozstawieniu na 5. pozycji wiadomo było, że turniej należy zagrać bardzo dobrze taktycznie. Nadarzyła się nawet szansa na II miejsce, ale nie wszyscy sprostali zadaniu w trudnym momencie. Jednak młodym należy wybaczyć błędy, w końcu cały czas się uczą. Świetnie zagrał Norbert Jagura, który zdobył aż 6 punktów i zajął II miejsce w klasyfikacji na szachownicach. Ciężki pojedynek na pierwszej desce w ostatniej rundzie wygrał w dramatycznych okolicznościach Szymon Adamczyk i tak naprawdę rozstrzygnął on rywalizację o III miejsce z ekipą z Bełchatowa.

Trener Chojnowski zadowolony był także z wyniku Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu. Reprezentację tej szkoły tworzą zawodnicy z nieborowskiego klubu: Zuzanna Mazgaj, Mateusz Brzozowski, Wojciech Białas, Bartosz Szczepanik i Mateusz Pruk. W kategorii szkół gimnazjalnych zdobyli srebrny medal, a Zuzanna Mazgaj, rozstawiona na IV szachownicy, wygrała wszystkie swoje gry.