Nowy numer 42/2020 Archiwum

Białe złoto i czarna Afryka

W Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach można obejrzeć wystawy porcelany i zdjęć afrykańskich dzieci.

Wernisaż wystawy „Jej wysokość porcelana” opartej na zbiorach dwóch młodych skierniewiczan, Karola Nowaka i Marcina Tomali, odbył się 7 marca. Co ciekawe, prezentowane produkty manufaktur Royal Copenhagen i Wedgwood przez obu używane są na co dzień. Do tej pory w naszym kraju brytyjska ceramika Wedgwooda nie była jeszcze prezentowana w takiej skali.

Wernisaż połączono z wykładem. Wiedzę o białym złocie, jak kiedyś nazywano porcelanę, przybyłym na wystawę przybliżyła Wanda Chmielak- Załęska, kustosz w Kolekcji Ceramiki i Szkła w Zbiorach Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wystawa "Dzieci Afryki" wzbogacona jest o fragmenty bloga ks. Macieja Oseta   Wystawa "Dzieci Afryki" wzbogacona jest o fragmenty bloga ks. Macieja Oseta
Marcin Kowalik/GN
Od 7 marca w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości można również oglądać wystawę „Dzieci Afryki”. Jest to ekspozycja zdjęć ks. Macieja Oseta, kapłana z archidiecezji częstochowskiej, od 2007 r. misjonarza pracującego w Zambii.

Fotografie przybliżają pozbawione cywilizacyjnych udogodnień życie dzieci w Afryce Południowej. Otwierająca wystawę Bożena Witkowska zachęcała także do zapoznania się z blogiem internetowym ks. M. Oseta, którego fragmenty wzbogaciły ekspozycję.

Obie wystawy czynne będą do 28 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama