Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dzień modlitw za FSE

Skauci z Rawy Mazowieckiej, Skierniewic i Łowicza modlili się w Niepokalanowie za swoją federację.

15 i 16 marca Skauci Europy wybrali się na pielgrzymkę z okazji Dnia Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. Wzięło w niej udział ponad 200 osób, prawie dwa razy więcej niż przed rokiem.

Do Matki Bożej przybyli skauci z Rawy Mazowieckiej, a także  wilczki z 1. i 2. Gromady Skierniewickiej, harcerki 2. Drużyny Skierniewickiej, wilczki z 2. Gromady Łowickiej, zastęp "Orzeł" z puszczy skierniewickiej, dwa zastępy puszczy z Teresina i Warszawy oraz rodzice skautów.

Pierwszego dnia pielgrzymowania skauci z drużyn oraz przewodniczki i wędrownicy dojechali autokarem do Szymanowa, gdzie w szkole podstawowej mieli nocleg. Tam, podczas wieczornego kominka, przenieśli się w czasie i przeżyli kilka najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski i Europy. Pozostając w duchu patriotyzmu, wspomnieli m.in. żołnierzy wyklętych.

Następnego dnia ci, którzy nocowali w Szymanowie, poszli pokłonić się i zawierzyć swoją drogę Matce Boskiej Jazłowieckiej, której wizerunek jest czczony w tamtejszym sanktuarium. Po modlitwie wszyscy udali się pieszo do Niepokalanowa. Wilczki wraz z  rodzicami dojechali na miejsce w sobotę 16 marca.

Sobotnie pielgrzymowanie rozpoczęto modlitwą różańcową. Po dotarciu na miejsce uczestnicy pielgrzymki udali się do podziemi bazyliki, gdzie w 1966 roku, dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski, zainstalowano ruchomą szopkę ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk (składa się na nią ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan). Kolejnym punktem programu była Droga Krzyżowa, po której miało miejsce zwiedzanie Muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Jak przystało na skautów, w programie nie mogło zabraknąć czasu na gry i zabawy dla najmłodszych. Niemałą atrakcją był pyszny bigos franciszkański.

Po krótkiej przerwie w kaplicy św. Maksymiliana rozpoczęła się Eucharystia, podczas której modlono się za Federację Skautingu Europejskiego. Mszy św. koncelebrowanej przewodził ks. Konrad Zawiślak. Po nabożeństwie dh Robert Fedorowicz zaprosił rodziców na konferencję dotyczącą "Wychowania chrześcijańskiego", którą prowadził Marcin Kruk, naczelnik harcerzy. Wilczki mogły natomiast wsłuchać się w słowa ks. Krzysztofa Michalskiego, który wyjaśnił hasło tegorocznej pielgrzymki ("Być solą ziemi"). Harcerze w tym czasie udali się do bazyliki, gdzie również wysłuchali przygotowanej dla nich konferencji. Kolejnym punktem programu było zawierzenie stowarzyszenia Matce Bożej.

Pielgrzymkę zakończył apel, podczas którego mianowano Mateusza Golianka na hufcowego rawskiego. Zastąpił on Roberta Fedorowicza. Szefem Kręgu Wędrowników św. Pawła od Krzyża został Poldek Będkowski.

W pielgrzymce uczestniczyli wędrownicy, harcerze i wilczki   W pielgrzymce uczestniczyli wędrownicy, harcerze i wilczki
ks. Krzysztof Michalski
Na zmarzniętych skautów czekał bigos franciszkański   Na zmarzniętych skautów czekał bigos franciszkański
ks. Krzysztof Michalski
Po konferencjach skauci zawierzyli swoją federację Matce Bożej   Po konferencjach skauci zawierzyli swoją federację Matce Bożej
ks. Krzysztof Michalski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama