GN 2/2021 Archiwum

Rano czy wieczorem?

W niektórych parafiach diecezji łowickiej procesje rezurekcyjne odbyły się w sobotę wieczorem, w innych w niedzielę wielkanocną rano.

Okazuje się, że zarówno wieczorna, jak i poranna pora procesji jest zgodna z przepisami liturgicznymi. Co prawda zaleca się, żeby procesja rezurekcyjna odbywała się po liturgii Wigilii Paschalnej w sobotę, ale w tradycji polskiego Kościoła uroczysta procesja w większości parafii poprzedza Mszę św. rezurekcyjną w niedzielny poranek w Wielkanoc. Biskupi, ze względu na tę tradycję, porę przeprowadzenia procesji zostawiają w gestii proboszczów.
W większości kościołów diecezji łowickiej niedzielną poranną Mszę rezurekcyjną poprzedziła procesja. Działo się tak m.in. w parafii katedralnej i parafii pw. Świętego Ducha w Łowiczu, gdzie Eucharystii przewodniczył bp senior Alojzy Orszulik.

Inaczej było w parafii Świętej Trójcy w Cielądzu. Już po raz trzeci, przy licznie zgromadzonych wiernych, Liturgia Wigilii Paschalnej miała miejsce w późnych godzinach wieczornych Wielkiej Soboty. Uroczystości paschalne rozpoczęły na zewnątrz kościoła liturgią światła o 21.30. Później nastąpiło procesyjne wniesienie zapalonego paschału do świątyni z trzykrotnym śpiewem "Światło Chrystusa". Po siedmiu czytaniach ze Starego Testamentu rozpalono świece ołtarzowe i wszystkie świece w kościele oraz przy dźwięku dzwonów wyśpiewano radosne "Gloria". Okolicznościową homilię paschalną wygłosił proboszcz parafii o. Dariusz W. Andrzejewski. Po śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych miało miejsce poświęcenie wody chrzcielnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu św. Pod koniec bogatych obrzędów paschalnych nastąpiła Liturgia Eucharystyczna i procesja rezurekcyjna – według starego miejscowego zwyczaju – trzykrotnie wokół kościoła. Nocna procesja rezurekcyjna odbyła się także w rektorskim kościele oo. pijarów w Łowiczu.

Liturgii Wigilii Paschalnej w Cielądzu przewodniczył o. Dariusz W. Andrzejewski   Liturgii Wigilii Paschalnej w Cielądzu przewodniczył o. Dariusz W. Andrzejewski
Archiwum parafii w Cielądzu

Nocna procesja rezurekcyjna w Cielądzu   Nocna procesja rezurekcyjna w Cielądzu
Archiwum parafii w Cielądzu

Mszy rezurekcyjnej w kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu przewodniczył biskup senior Alojzy Orszulik   Mszy rezurekcyjnej w kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu przewodniczył biskup senior Alojzy Orszulik
Marcin Kowalik/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama