Nowy numer 7/2019 Archiwum

Matka nie zapomina

W niedzielę 14 kwietnia w Sanktuarium Maryjnym w Głogowcu uroczyście obchodzono 73. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Na uroczystości mieszkańców Kutna i okolic zaprosił prezydent miasta Zbigniew Burzyński, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Podregion Kutno NSZZ „Solidarność”. Rozpoczęły się one Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej, której przewodniczył ks. Piotr Kalisiak. – O wielkości miłości Boga świadczy to, że on pamięta o wszystkich, o zaniedbanych i zapomnianych. Skoro jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, który pamięta, to trzeba nam wzorem Stwórcy zachować w pamięci szczególnie tych, których poza śmiercią skazano również na zapomnienie. O ojczyźnie naszej mówimy, że jest naszą matką. Zadajmy zatem izajaszowe pytanie: "Czyż może matka zapomnieć o swym dziecku?". Czyż może Polska zapomnieć o swych dzieciach, które dla jej wolności, krwi własnej i życia nie szczędziły? – mówił w homilii ks. Piotr Kalisiak, kustosz sanktuarium.

Po Mszy udano się na pobliski cmentarz pod pomnik katyński, gdzie złożono kwiaty. W okolicznościowych przemówieniach prezydenta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego i posła Tadeusza Woźniaka pamiętano również o innej tragedii, która miała miejsce trzy lata temu pod Smoleńskiem, kiedy zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z polską delegacją. W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe. Podniosły charakter obchodów zapewniła orkiestra strażacka z Kutna wykonując m.in. hymn państwowy i "Rotę".

  Ks. Piotr Kalisiak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu
Marcin Kowalik/GN
  Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński
Marcin Kowalik/GN
  W uroczystościach wzięły udział liczne poczty sztandarowe
Marcin Kowalik/GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL