Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Koralikowe wiersze

Bronisława Skwarna, łowicka hafciarka, obchodziła 92. urodziny. Jej jubileusz połączono z prezentacją publikacji o jej życiu i twórczości.

Prezentacja odbyła się 15 kwietnia w sali kinowej Łowickiego Ośrodka Kultury.

Hafciarka mieszkająca w Chąśnie, niedaleko Łowicza, jest jedną z najstarszych i najwybitniejszych twórczyń ludowych zajmujących się haftem koralikowym. Mimo trudnych doświadczeń życiowych jest osobą niezwykle pogodną i przyjaźnie nastawioną do ludzi. Znana jest z niezwykłej gościnności. Często można ją zobaczyć w łowickim pasiaku. Do niedawna co roku obowiązkowo uczestniczyła w procesji Bożego Ciała w Łowiczu. Teraz ze względu na stan zdrowia rzadziej pojawia się publicznie. W zeszłym roku uhonorowano ją pamiątkową tablicą z wycinanką wmurowaną w chodnik o nazwie „Gwiozda Łowicko” na Starym Rynku w Łowiczu.

Uroczystość poprowadziły Anna Staniszewska, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, oraz Katarzyna Słoma, autorka publikacji „Życie i twórczość Bronisławy Skwarnej” zawierającej również wiersze jubilatki. Niepublikowane nigdy wcześniej, zostały spisane dopiero niedawno na potrzeby książki. Pani Bronisława zachowywała je do tej pory w pamięci. Większość powstała w charakterystycznej gwarze łowickiej.

W części artystycznej uroczystości wystąpił ludowy zespół Ksinzoki. Zgromadzeni w kinie obejrzeli także jeden z odcinków serialu podróżniczego Tomasza Świątkowskiego „Bliskie podróże po Polsce”, w którym wystąpiła pani Bronisława.

Bronisława Skwarna w otoczeniu członków zespołu Ksinzoki   Bronisława Skwarna w otoczeniu członków zespołu Ksinzoki
Pierwsza z lewej Katarzyna Słoma, autorka publikacji o hafciarce
Marcin Kowalik/GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy