Nowy numer 7/2019 Archiwum

Bolimowskie klimaty

W Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich otwarta została wystawa „Gmina Bolimów – historia i współczesność”.

Eksponaty pokazane na wystawie pochodzą z Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach, Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, a także od osób prywatnych – mieszkańców Bolimowa panów Edmunda Buczka, Bogdana Okrasso, czy rodziny znanych garncarzy – Konopczyńskich. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 26 kwietnia, na które przybyło wielu gości, w tym mieszkańców Bolimowa, którzy zabrali na tę szczególną okazję swoją strażacką orkiestrę, której występ uświetnił uroczystość.

Wystawa to dokumenty, zdjęcia, militaria i przedmioty użytkowe. Najstarsze pochodzą z XV wieku,  - bowiem historia tej miejscowości jest przebogata - jak podkreślił Jerzy Murgrabia, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lipcach. Ważnym okresem tej historii był okres powstania styczniowego, którego 150 rocznicę właśnie obchodzimy. Pod Bolimowem bowiem rozegrało się kilka ważnych potyczek powstania, a bezpośrednio po nim, w 1870 r., car, w ramach represji, pozbawił Bolimów praw miejskich. Drugim ważnym okresem był czas I Wojny Światowej, kiedy to pod Bolimowem po raz pierwszy w świecie użyto gazów bojowych w1915 roku. Wystawie towarzyszyło otwarcie wystawy stałej, poświęconej historii kowalstwa na terenie powiatu skierniewickiego. Większość eksponatów pochodzi z miejscowości Łasieczniki leżącej na terenie gminy Bolimów. - Jest to pierwsza z 9 wystaw czasowych poświęconych gminom powiatu skierniewickiego – powiedział Jerzy Murgrabia - w najbliższym czasie przedstawimy w naszym muzeum wszystkie gminy.

Wystawa „Gmina Bolimów – historia i współczesność” czynna będzie do 25 sierpnia 2013 r.

  Otwarciu wystawy towarzyszył występ orkiestry strażackiej z Bolimowa
Monika Augustyniak

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL