Czy wierzący w Boga może nauczyć się czegoś od niewierzącego?
Dziedziniec Pogan w diecezji łowickiej to wydarzenie nawiązujące do spotkań zainicjowanych przez papieża Benedykta XVI. Jego nazwa jest nawiązaniem do świątyni jerozolimskiej, w której dziedziniec pogan był dostępny dla każdego. Był on miejscem spotkań i dialogu między wierzącymi i niewierzącymi. Papież zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia takich „dziedzińców”.
Drudzy w Polsce
Pierwsze spotkanie wierzących, agnostyków i ateistów odbyło się w marcu 2011 roku w Paryżu. W jednej z debat uczestniczyło nawet 150 naukowców. Największy rozgłos towarzyszył Dziedzińcowi Pogan w Sztokholmie. Wydarzenie było transmitowane przez dwie publiczne telewizje. W Polsce również podjęto apel papieża. W czerwcu oraz grudniu ubiegłego roku na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkali się politycy, księża, publicyści, naukowcy, studenci oraz mieszkańcy Krakowa. Po Krakowie przyszedł czas na... diecezję łowicką. – Jesteśmy drudzy w Polsce – mówi ks. dr Piotr Karpiński. – Ta inicjatywa zrodziła się u nas mniej więcej rok temu. Przez ten czas dojrzewała i w końcu przybrała realną formę. W Dziedzińcu Pogan najważniejszy jest dialog między wierzącymi a niewierzącymi, wzajemne poznawanie się. To może odbywać się na różnych płaszczyznach. Takim polem wspólnym jest kultura, która stawia sobie pytania o sens życia, o wolność. Inauguracja Dziedzińca odbędzie się 20 maja o godz. 19 w Łowiczu, w kinie „Fenix”. Przed projekcją filmu „Iluminacja” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego będzie rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi Jerzy Sosnowski, felietonista miesięcznika „Więź”. To schemat pierwszej części wydarzenia pod nazwą „Kultura miejscem poszukiwań transcendencji”. W projekt zaangażował się również ks. Andrzej Luter, znany z aktywności duszpasterskiej w środowiskach dziennikarskich i twórców filmowych. To on poprowadzi rozmowy z Wojciechem Marczewskim i Januszem Zaorskim przed pokazami ich filmów. W łowickim kinie pojawi się także Krzysztof Wierzbicki, reżyser i dokumentalista, przyjaciel Krzysztofa Kieślowskiego. Według ks. Lutra, nie było problemów z namówieniem reżyserów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Część filmową zakończy w piątek 24 maja projekcja filmu „Lourdes” w reżyserii Jessiki Hausner w kinie „Polonez” w Skierniewicach, z przedmową o. dr. Wiesława Dawidowskiego, prowincjała zakonu augustianów.
Wisienka na torcie
W sobotę 25 maja Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu będzie miejscem sympozjum naukowego pod hasłem: „Między wiarą a niewiarą – Rozmowy na Dziedzińcu Pogan”. Na wykłady oraz panel dyskusyjny zaproszeni są wszyscy, którzy chcą rozmawiać na temat wiary. A po dyskusji wspólne grillowanie w ogrodach seminaryjnych. Na deser na scenie kameralnej Kutnowskiego Domu Kultury przygotowano spektakl Teatru Polskiego „Polacy”, z udziałem Olgierda Łukaszewicza i Radosława Krzyżowskiego. W przedstawieniu, które jest wyjątkowe, bo na podstawie tekstów kard. Stefana Wyszyńskiego i Witolda Gombrowicza, zaaranżowano spotkanie Prymasa Tysiąclecia z pisarzem i ich spór o Polskę. To taka wisienka na torcie dla tych, którzy nie obawiają się swoich poglądów na wiarę w Boga. Przedstawienie i projekcje filmowe są biletowane, warto jednak zaopatrzyć się w wejściówki wcześniej, gdyż łowicki Dziedziniec wzbudził zainteresowanie w całej Polsce.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się