Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jaskółka z Łowicza

Wcześnie rano musieli wstać pielgrzymi udający się z Łowicza na Jasną Górę. Pątniczą wędrówkę rozpoczęli o 6.00 Mszą św. w kościele sióstr bernardynek.

Pierwsza pielgrzymka z Łowicza na Jasną Górę wyruszyła w 1656 r. Przez paulinów nazywana jest jaskółką pielgrzymek, gdyż rozpoczyna sezon pieszych wędrówek przed oblicze Madonny. Tradycją jest, że łowiccy pątnicy docierają w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Także początek pielgrzymki u bram klasztoru bernardynek jest już kilkudziesięcioletnim zwyczajem. Wcześniej wyruszano spod kościoła Świętego Ducha.

Każdego dnia pielgrzymi uczestniczą w Mszy św. Na utartym przez stulecia szlaku mogą liczyć na ciepły posiłek i sympatyczne powitanie. Nie inaczej było w Pszczonowie, gdzie pątników pozdrawiały dzieci z miejscowej szkoły, a w remizie OSP przygotowano smaczny obiad. Zanim usiedli do stołu, skierowali się do kościoła. U progu świątyni witał ich proboszcz ks. Henryk Andrzejewski. Jeszcze w poniedziałek pielgrzymi dotrą do Lipiec Reymontowskich i dalej do Jeżowa, gdzie zorganizowano nocleg. W kolejne dni mijać będą m.in. Ujazd, Wolbórz i Gidle. W środę w Piotrkowie Trybunalskim spotkają się na Mszy św. ze swoim ordynariuszem bp. Andrzejem F. Dziubą. W sobotnie popołudnie 18 maja w kolorowych strojach łowickich wejdą na Jasną Górę. Towarzyszyć im będzie bp Józef Zawitkowski oraz grupa łowiczan, która dojedzie do nich autokarem.

Plan pielgrzymki:

13 maja Łowicz - Jeżów/Kosiska

14 maja Jeżów/Kosiska - Polichno

15 maja Polichno - Plucice

16 maja Plucice - Gidle

17 maja Gidle - Krasice

18 maja Krasice - Jasna Góra

Łowicka pielgrzymka ma kilkusetletnią tradycję   Łowicka pielgrzymka ma kilkusetletnią tradycję
Marcin Kowalik /GN
Pątnicy leżą krzyżem przed ołtarzem w pszczonowskim kościele   Pątnicy leżą krzyżem przed ołtarzem w pszczonowskim kościele
Marcin Kowalik /GN

Uśmiech to znak charakterystyczny pielgrzyma   Uśmiech to znak charakterystyczny pielgrzyma
Marcin Kowalik /GN

Obiad w Pszczonowie smakował wszystkim   Obiad w Pszczonowie smakował wszystkim
Marcin Kowalik /GN

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama