Nowy numer 33/2018 Archiwum

Sympozjum i sztuka

W sobotę 25 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się IX Sympozjum Naukowe.

W ostatnim dniu Dziedzińca Pogan w diecezji łowickiej aula WSD w Łowiczu była miejscem ciekawej wymiany poglądów na temat wiary. Prelegenci sympozjum - ks. prof. Maciej Bała z UKSW w Warszawie oraz prof. Zbigniew Mikołejko z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN - przedstawili słuchaczom zagadnienia dotyczące współczesnego ateizmu i duchowości niewierzących. Jeden - z punktu widzenia teologa, drugi - agnostyka. Obaj chętnie odpowiadali również na zadawane pytania. W drugiej części sympozjum odbył się panel dyskusyjny, który poprowadził ks. dr Piotr Karpiński. Oprócz dwójki profesorów, wzięły w nim udział reżyser Anna Osławska oraz dr teologii Monika Waluś. Tematem rozmów był sens spotkania wiary i niewiary.

IX Sympozjum Naukowe otworzył bp Andrzej F. Dziuba. W swoim wystąpieniu nawiązał do znaczenia kultury w życiu człowieka, kultury, która jest nośnikiem uniwersalnych wartości, jak prawda, piękno czy dobro. Tym samym jest polem, na którym spotykają się wierzący w Boga, jak i ci w Niego niewierzący.

  Po wykładach można było zadawać pytania prelegentom
Marcin Kowalik /GN
  Panel dyskusyjny dotyczył sensu spotkania wiary i niewiary
Marcin Kowalik /GN

Dopełnieniem tego dnia Dziedzińca Pogan była sztuka "Polacy" w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. W sali Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie widzowie byli świadkami wspaniałej gry aktorskiej Olgierda Łukaszewicza, który wcielił się w postać kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz Radosława Krzyżowskiego w roli Witolda Gombrowicza. Spektakl przedstawia fikcyjne spotkanie między tymi dwoma wielkimi Polakami, ale oparte o autentyczne zapiski ich wypowiedzi i twórczości. Ich spór o wizję Polski i Polaków przeniósł się na debatę po spektaklu. Poprowadził ją Krzysztof Varga z "Gazety Wyborczej". W rozmowie uczestniczyli ks. prof. Alfred Wierzbicki z KUL oraz dość niespodziewanie, bo wcześniej nieanonsowani - Olgierd Łukaszewicz i Gabriel Gietzky.

  Gra aktorów wzbudziła aplauz kutnowskiej publiczności
Marcin Kowalik /GN
  Debata po spektaklu "Polacy"
Marcin Kowalik /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma