Nowy numer 47/2020 Archiwum

Żyrardowski zryw

Żyrardów był jednym z miast, w którym odbyła się "Ogólnopolska Noc Profilaktyki". To akcja profilaktyczna zorganizowana przez policję.

Założeniem akcji było propagowanie pozytywnych wzorców życia bez uzależnień i przemocy. Połączono ją z odbywającym się w Żyrardowie w sobotę 22 czerwca festynem rodzinnym „Sobótkowe wianki”. Impreza profilaktyczna rozpoczęła się happeningiem, który przygotowywały wspólnie policja, szkoły, placówki kulturalne oraz grupy młodzieży popierające projekt PaT, czyli Profilaktyka a Ty. Poprzez takie akcje policja chce wszystkim pokazać, że bycie „cool” czy „na topie” nie oznacza złych zachowań czy nawyków, które mogą prowadzić do tragedii nie tylko pojedynczego człowieka, ale też ich rodzin, znajomych i przyjaciół. Dlatego w sobotnie popołudnie dzieci i młodzież, ale też ich rodzice z namalowanymi hasłami, uniesionymi nad głowami, zatrzymali się na chwilę, a w tym czasie poseł na Sejm Paweł Sajak odczytał odezwę społeczności PaT. Był to wspaniały moment na chwilę refleksji nad swoim życiem i zachowaniem.

Poprzez rozpropagowanie tego przedsięwzięcia w lokalnych mediach bardzo aktywnie w akcję włączyły się również samorządy mieszkańców. Bardzo miłą niespodzianką było przygotowanie przez nich plakatów i transparentów z hasłami profilaktycznymi. W organizację i realizację obchodów "Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki" bardzo aktywnie zaangażowała się młodzież z klas mundurowych Liceum w Puszczy Mariańskiej, która w czasie happeningu zachęcała rówieśników do uczestnictwa w „Zrywie wolnych serc” - symbolicznym poparciu życia wolnego od uzależnień, poprzez wybijanie prawą dłonią na klatce piersiowej rytmu serca.

Pokaz sprawności policjantów podczas żyrardowskiego festynu   Pokaz sprawności policjantów podczas żyrardowskiego festynu
Archiwum KPP w Żyrardowie
W ramach imprezy policjanci przygotowali szereg dodatkowych atrakcji. Dzieci i młodzież miały okazję porozmawiać z fukcjonariuszami o ich pracy, zapoznać się ze sprzętem policyjnym, radiowozem oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Przez cały czas rowerzyści mogli oznakować swoje dwa kółka, z czego bardzo licznie korzystali. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez policjantów pokaz pościgu, obezwładniania i zatrzymania przestępców, którzy dokonali napadu. Inscenizacja wyglądała bardzo realistycznie i wzbudziła ciekawość i podziw nie tylko u najmłodszych uczestników imprezy. Niecodzienną atrakcją był również pokaz motocykli policyjnych, którymi przyjechali funkcjonariusze z Sochaczewa. Wraz z żyrardowskimi policjantami poprowadzili oni przez miasto przejazd motocyklistów, który zrobił duże wrażenie na mieszkańcach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama