Nowy numer 48/2020 Archiwum

Poznaj poetów

Przez trzy dni, począwszy od 21 czerwca, odbywał się IX Festiwal "Złoty Środek Poezji" Kutno 2013, w którym wzięli udział twórcy z kraju i zagranicy.

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia imprezy była prezentacja antologii wierszy współczesnych "Nowa poezja, ojczyzna i dziewczyna". Wiersze czytali ich twórcy. Spotkanie poprowadził pomysłodawca festiwalu, a zarazem kutnowski poeta Artur Fryz, który we wstępie do antologii zawarł myśl: „Kto chce poznać kraj, powinien poznać jego poetów". Festiwal poezji to nie tylko deklamowanie wierszy. Jest czas na dyskusję i poznawanie siebie. Niezwykłe wrażenia wyniesiono ze spotkania z niemiecką poetką Angeliką Janz oraz Ewą Lipską, na którą festiwalowa publiczność czekała w Kutnie kilka lat.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszyły koncerty i recitale. Oklaskiwano m.in. zespół De Press oraz Andrieja Kotina, który śpiewał po polsku, rosyjsku i niemiecku. Ten 28-letni doktor z Uniwersytetu Zielonogórskiego pochodzi z Moskwy. W Polsce mieszka od ponad 10 lat. Publikował wiersze w antologiach niemieckich i polskiej prasie literackiej.

Ważnym elementem festiwalu są konkursy. 65 poetów zdecydowało się przeczytać swoje wiersze w VIII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca. I nagrodę zdobyła Iza Kawczyńska za wiersz „Modlitwa do kogokolwiek dziękczynna”. Natomiast Janusz Radwański, autor "Księgi wyjścia awaryjnego", zdobywca  I nagrody IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na najlepszy debiut poetycki roku 2012, złożył podpis na muralu. Co roku na Ścianie Poetów tworzone są nowe malowidła inspirowane wierszem pochodzącym z tomiku laureata konkursu.

To już dziewiąty mural kutnowskiego festiwalu   To już dziewiąty mural kutnowskiego festiwalu
MArcin Kowalik /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama