Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Świątynia do skonsumowania

Przez trzy dni w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie można było podziwiać niezwykłą replikę świątyni.

Kościół z puszek i słoików z żywnością to pomysł Stowarzyszenia Fabryka Feniksa w Żyrardowie. Późnym wieczorem w czwartek 1 sierpnia po pięciogodzinnym wysiłku grupa młodzieży pod kierownictwem Jacka Czubaka, prezesa stowarzyszenia, ustawiła we wnętrzu żyrardowskiej fary replikę tego kościoła. W ostatniej chwili projekt został zmieniony. Przy budowie wykorzystano niespodziewany dar w postaci puszek z coca-colą i butelek z napojami od jednej z właścicielek sieci sklepów w mieście.

- Urząd Miasta dofinansowuje obiady dla najuboższych w jadalni Caritasu, ale tylko w roku szkolnym. Z tego względu, że obsługuje to firma, która zaopatruje stołówki szkolne - mówi Jacek Czubak, który jest również radnym w Żyrardowie. - Jak wyliczyłem, uwzględniając przerwy świąteczne,160 dni w roku ludzie nie jedzą. Teraz udało się wypracować pomoc miasta w lipcu, natomiast w sierpniu już nie. Stąd pomysł budowy kościoła z konserw, który ma uwrażliwić na potrzeby najuboższych.

Niezwykłą kopię kościoła można było podziwiać jeszcze podczas ostatniej niedzielnej Mszy św. Po Eucharystii żywność i napoje przeniesiono do plebanii. To dary dla najbardziej potrzebujących. Jest jeszcze jeden powód powstania niebanalnej budowli. W tym roku kościół MB Pocieszenia obchodzi 110-lecie konsekracji.  W ten sposób uczczono tę rocznicę oraz nawiązano do legendy, według której robotnicy żyrardowskiej fabryki ustawiali się w łańcuchu do odległej cegielni w Radziejowicach, aby z rąk do rąk podawać sobie cegły służące do budowy świątyni.

Jacek Czubak z wolontariuszami Fabryki Feniksa przewozi żywność do piwnicy plebanii   "Budulec" z repliki kościoła posłuży jako dar dla najuboższych
Jacek Czubak z wolontariuszami Fabryki Feniksa przewozi żywność do piwnicy plebanii
Marcin Kowalik /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma