W czasie XIV Biesiady Łowickiej powstał rekordowo duży jasiek z łowickimi motywami ludowymi.
W zeszłym roku łowickie twórczynie ludowe stworzyły największego łowickiego pająka. Dwa lata temu - gigantyczną wycinankę. W tym roku podczas Biesiady Łowickiej w Maurzycach zaprezentowały największy łowicki jasiek. Poduszka, a w zasadzie poducha, ma wymiary 2,25 m na 2,25 m. To dzieło 21 najzdolniejszych twórczyń ludowych z Łowicza i okolic. Ozdobiona jest wszystkimi rodzajami haftów, jakie występują na łowickiej wsi - płaskim, koralikowym i richelieu. Prezentacja odbyła się w obecności ubranego w strój ludowy starosty łowickiego Krzysztofa Figata, który nie omieszkał sprawdzić miękkości poduszki, przykładając do niej głowę. Taką możliwość przetestowania ogromnego jaśka będzie miał teraz każdy w Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej przy Starym Rynku w Łowiczu.
Biesiada Łowicka to święto powiatu łowickiego. To impreza rozrywkowa, połączona z promocją folkloru. W tym roku połączona była także z Piknikiem Mlecznym. W niedzielę 25 sierpnia w czasie biesiady odbyła się również uroczystość wręczenia statuetek "Łowicka Róża". W kategorii "upowszechnianie" kultury otrzymał ją Stanisław Paciorkowski, a w kategorii "twórczość artystyczna" - Jacek Rutkowski.
Laureaci "Łowickiej Róży" i Nagrody im. Władysława Grabskiego
Marcin Kowalik /GN
Stanisław Paciorkowski to członek Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki", a we wcześniejszych latach członek Łowickiego Zespołu Pieśni i Tańca, działającego przy Łowickim Ośrodku Kultury. Jako jedna z nielicznych osób w regionie potrafi wykonywać tradycyjne, zapomniane już tańce łowickie - "oberek na jednej desce" czy "polkę drobną". Posiada unikatową wiedzę dotyczącą łowickiego folkloru tanecznego i muzycznego. Pielęgnuje i przekazuje tradycyjne wartości związane z kulturą ludową i przyczynia się do ich zachowania i trwania.
Jacek Rutkowski znany jest jako grafik, rysownik satyryczny, animator przedsięwzięć kulturalnych, twórca i kustosz Muzeum Guzików w Łowiczu, autor i współautor książek oraz wielu wydawnictw promujących ziemię łowicką, inicjator działań na rzecz ochrony praw autorskich twórców ludowych regionu łowickiego. Komandor Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie i sekretarz Zwierzchnictwa Zakonu w Polsce.
Łowicki jasiek to dzieło lokalnych twórczyń ludowych
Marcin Kowalik /GN
Przyznano także nagrody im. Władysława Grabskiego. Autor przedwojennej reformy walutowej wywodzi się z ziemi łowickiej. Nagrody wręczał m.in. jego wnuk Grzegorz Grabski. W 2013 roku laureatami zostali: Marta Wróbel w kategorii "rozwój społeczeństwa obywatelskiego" i Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Zdunach w kategorii "przedsiębiorczość". Nagrodę odebrał prezes SKR w Zdunach Zenon Szymański.
Marta Wróbel jest organizatorką wielu wystaw fotograficznych i prezentacji twórczości nieprofesjonalnej, w tym pokazów rękodzieła ludowego regionu łowickiego oraz mody folk. W swojej działalności skupia się na artystach ludowych z regionu łowickiego, dba o łowicką tradycję, propaguje wiedzę o sztuce ludowej i rzemiośle regionu. Prawdopodobnie jako pierwsza w kraju wprowadziła certyfikowanie sprzedawanych wyrobów rękodzieła ludowego.
Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Zdunach to instytucja, która od 40 lat świadczy usługi dla rolników nie tylko z terenu gminy Zduny. Aktywnie włącza się w życie społeczno-kulturowe lokalnego środowiska. Osoby z nią związane przyczyniają się do rozwoju lokalnego sportu.