Na chodniku Starego Rynku w Łowiczu odsłonięto dwie kolejne wycinanki, przykryte hartowanym szkłem. Upamiętniają one nadanie nagrody "Gwiozda Łowicko" przyznawanej przez Radę Miasta za szczególne osiągnięcia o istotnym znaczeniu lub całokształtu działalności w dziedzinie ludowej twórczości artystycznej np.: rzeźby, rzeźby w glinie, koronkarstwa, malarstwa, garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa, zabawki ludowej, plastyki obrzędowej (malowanie jaj i artystycznych elementów drewnianych, wykonywanie kwiatów z bibuły), plastyki zdobniczej, wycinankarstwa, snycerstwa, ludwisarstwa, itp., upowszechniania kultury ludowej oraz ochrony dóbr tej kultury.
Marianna Sołtyszewska (z prawej) została wyróżniona w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej
Marcin Kowalik /GN
W tym roku "Gwiozdą Łowicką" uhonorowano Mariannę Sołtyszewską w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej oraz rodzinę Konopczyńskich z Bolimowa w kategorii twórczości ludowej. Nagrodę wręczali burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i Anna Staniszewska - przewodnicząca komisji opiniodawczo-doradczej.
Marianna Sołtyszewska od 1953 do 1993 r. była prezesem Spółdzielni Rękodzieła Ludowego "Sztuka Łowicka". To z jej inicjatywy zaczęła w Łowiczu funkcjonować wzorcowo prowadzona spółdzielnia zrzeszająca dziesiątki twórców ludowych i rękodzielników. Przyczyniła się do ochrony i rozwoju wielu zanikających dziedzin łowickiej sztuki ludowej.
Rodzina Konopczyńskich ceramiką trudni się od ponad 200 lat. Obecnie już szóste pokolenie zajmuje się garncarstwem. Jeden z członków rodziny - Walenty wprowadził do sztuki garncarskiej elementy roślinne wzorowane na hafcie i wycinance łowickiej. Później zastosował oryginalny motyw ptaszka bolimowskiego. Wyroby z warsztatu Konopczyńskich charakteryzują się białym kremowym tłem, dekorację stanowi kompozycja kwiatowa i stylizowany ptaszek siedzący na gałązce.
"Gwiozda" to jeden z trzech typów łowickiej wycinanki - obok "kodry" i "tasiemki". To wycinanka okrągła, której dekorację stanowią symetryczne elementy roślinne (np. róże) lub zwierzęce (koguty czy pawie). Autorką wycinanek wmurowanych w chodnik jest Danuta Wojda. W "Alei Gwiozd Łowickich" znajduje się sześć takich wycinanek. W gronie wyróżnionych jest również Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i "Tańca Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.
«
‹
1
›
»
oceń artykuł