Nowy numer 20/2019 Archiwum

Pasjonaci w więzieniu

W poniedziałek 16 września członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty gościli w Zakładzie Karnym w Łowiczu.

Spotkanie odbyło się w ramach programu resocjalizacyjnego "Zarazić pasją", prowadzonego przez mł. chor. Roberta Stępniewskiego, wychowawcę ds. kulturalno-oświatowych. Gości przywitał zastępca dyrektora ZK ppłk Krzysztof Sznicer. Trzech członków stowarzyszenia zaprezentowało historię oraz wyposażenie historycznego pułku. W sali zgromadzona została duża liczba eksponatów ze zbiorów "dziesiątki", m.in. broń, elementy umundurowania, ponadto wszyscy wystąpili w mundurach wojskowych z okresu II Rzeczypospolitej.

Spotkanie przypadło w rocznicę dnia, w którym zakończyła się bitwa nad Bzurą w 1939 r., podczas której pułk zmagał się z nieprzyjacielem w okolicach Łowicza (wioski Bednary, Kompina) i ostatecznie uległ pod Giżycami. Zbigniew Zagajewski, historyk i dziennikarz, barwnie i żywiołowo snuł opowieść o tych czasach, sięgał do wspomnień ostatnich żołnierzy, o których pamięć zachowują członkowie stowarzyszenia.

Wartym odnotowania w tym miejscu jest fakt, że jednym z członków stowarzyszenia jest mł. chor. Piotr Kapusta, zawodowo funkcjonariusz Zakładu Karnego w Łowiczu. Na zakończenie goście otrzymali pamiątkową barwną grafikę, przygotowaną przez jednego z osadzonych, przedstawiającą odznakę stowarzyszenia. Goście odwzajemnili się, rozdając każdemu z uczestników pamiątkową kartę pocztową z uwiecznioną wartą honorową członków stowarzyszenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL