Nowy numer 47/2020 Archiwum

Święty z bocznego ołtarza

Raz do roku, 18 września, dzieci i młodzież z parafii w Zdunach gromadzą się na Eucharystii przy ołtarzu św. Stanisława Kostki.

Jeden z ołtarzy bocznych w kościele św. Jakuba Apostoła w Zdunach poświęcony jest św. Stanisławowi Kostce, patronowi Polski i młodzieży. To przy nim raz do roku, w liturgiczne wspomnienie świętego zakonnika, odprawiana jest Msza św., na której gromadzą się dzieci i młodzież z parafii. W środę 18 września ks. Krzysztof Przybysz przypomniał młodym ludziom w homilii postać św. Stanisława, który odznaczał się wielką miłością do Boga. Zachęcił również do trwania w modlitewnych zobowiązaniach, podjętych przez dzieci w związku z III Tygodniem  Wychowania.

Tradycję Mszy św. odprawianej przy ołtarzu św. Stanisława Kostki wprowadził 14 lat temu obecny proboszcz ks. Bolesław Stokłosa. - Przed reformą kalendarza liturgicznego wspomnienie św. Stanisława Kostki przypadało w listopadzie. Obchodzono je wtedy z większą gorliwością. Organizowane było nawet triduum - mówi ks. Stokłosa.

W Kościele katolickim wspomnienie św. Stanisława Kostki przypada 13 listopada. Jedynie w Polsce obchodzone jest 18 września, żeby na progu nowego roku szkolnego uprosić dla dzieci i młodzieży błogosławieństwo za wstawiennictwem ich patrona.

Dzieci i młodzież z parafii św. Jakuba Apostoła w Zdunach wraz z ks. Krzysztofem Przybyszem, katechetami i nauczycielami   Dzieci i młodzież z parafii św. Jakuba Apostoła w Zdunach wraz z ks. Krzysztofem Przybyszem, katechetami i nauczycielami
Marcin Kowalik /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama