Nowy numer 48/2020 Archiwum

Święto harcerzy

W Sochaczewie odbyły się XXII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Najważniejszym momentem święta harcerzy było odsłonięcie pomnika Ryszarda Kaczorowskiego.

Hufiec ZHP Sochaczew im. Żołnierzy II Batalionu 18 Pułku Piechoty był organizatorem XXII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Harcerze i harcerki przybyli do Sochaczewa już w piątek 20 września, żeby uczestniczyć w trzydniowym święcie, którego najważniejszym elementem było odsłonięcie pomnika ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Popiersie odsłoniła w sobotę 21 września wdowa po prezydencie Karolina Kaczorowska. Pomnik stanął przed siedzibą sochaczewskiego hufca przy ul. H. Sawickiej.

Wystawienie monumentu to inicjatywa miejscowych harcerzy. Nie bez przyczyny. Ryszard Kaczorowski był w 1940 roku komendantem chorągwi Szarych Szeregów w Białymstoku, od 2009 roku – harcmistrzem Rzeczypospolitej. Często gościł w mieście. W 2004 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Sochaczewa.

Dla przybyłych zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i seniorów zorganizowano zajęcia programowe i koncerty. W kościele parafii św. Wawrzyńca odprawiono Mszę św. w intencji mazowieckich harcerzy i prezydenta Kaczorowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama