Nowy numer 38/2023 Archiwum

Były dyrektor i księgowa radia skazani

Sąd Rejonowy w Łowiczu skazał byłego dyrektora i księgową Radia Victoria na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywny za oszustwa przy korzystaniu z dotacji.

We wtorek 1 października przed Sądem Rejonowym w Łowiczu zakończył się proces w sprawie nieprawidłowości przy uzyskaniu i rozliczeniu dotacji do trzech projektów realizowanych przez Radio Victoria.

Pieniądze na projekty: "Księstwo Łowickie Perła w Koronie", "Praca dla każdego" i "Na prowincji, czyli jak korzystać ze środków unijnych" pozyskano m.in. z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Warszawie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi i Narodowego Centrum Kultury.

W dokumentacji wykazano, że poszczególne osoby związane z radiem realizowały jakąś część projektów za określoną kwotę pieniędzy, jednak z zebranego materiału dowodowego wynikało, że osoby te takich zadań nie wykonywały.

W dokumentacji wykazano też znacznie zawyżoną liczbę godzin przepracowanych przez poszczególne osoby biorące udział w danym projekcie, co z kolei przekładało się na zawyżenie wartości rozliczanych zadań.

W tym czasie dyrektorem Radia Victoria, które podlega biskupowi łowickiemu, był ks. Piotr S., a księgową Elżbieta Ł.

Kapłan przed sądem nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Elżbieta Ł. przyznała się do podrabiania podpisów. Sędzia Anna Gronkiewicz-Fastyn uznała oboje oskarżonych za winnych większości zarzucanych im przez prokuraturę oszustw.

Były dyrektor radia został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę 6 tys. zł oraz został mu wymierzony zakaz wykonywania funkcji kierowniczych w jednostkach, które otrzymują na realizację zadań dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych na okres 2 lat.

Elżbieta Ł. otrzymała karę 1 roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę 2,4 tys. zł. Wobec niej sąd orzekł również zakaz wykonywania zawodu księgowej na okres 2 lat w takich samych instytucjach, jak w przypadku ks. Piotra S. Oboje muszą ponieść koszty sądowe. Wyrok nie jest prawomocny.

Na stronie internetowej diecezji łowickiej oświadczenie w sprawie wyroku zamieścił rzecznik diecezji ks. Piotr Karpiński:

"Władza diecezjalna przyjęła do wiadomości jeszcze nieuprawomocniony wyrok Sądu Rejonowego w Łowiczu z dnia 1 października br. w sprawie nieprawidłowości w Radiu Victoria. Niewątpliwie napełnia on bólem, gdyż potwierdziła się część zarzutów co do nieprawidłowości księgowych, jakie miały miejsce w Radiu Victoria, a które nigdy nie powinny zaistnieć.

Ks. Piotr S., ówczesny dyrektor, już ponad rok temu został zwolniony z funkcji dyrektora radia. Długotrwała sprawa została zakończona. Nie potwierdziły się zarzuty wyłudzeń dotacji z projektów unijnych. Obecny zarząd radia wyciągnie wnioski z dotychczasowych błędów i dołoży starań, by podobne nie powtórzyły się, a Radio Victoria odbudowało zaufanie słuchaczy i kontrahentów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast