Nowy numer 15/2024 Archiwum

Mamy szansę stać się świętymi

- Choć jesteście skazani, to nie jesteście potępieni - te słowa Jana Pawła II przypomniał bp Alojzy Orszulik na spotkaniu z osadzonymi w ZK w Łowiczu.

W obchody Dnia Papieskiego włączyła się łowicka jednostka penitencjarna. 16 października z więźniami spotkał się bp Orszulik. Wizyta biskupa seniora w łowickim więzieniu nie była przypadkowa, gdyż - jako ówczesny ordynariusz diecezji łowickiej - organizował wizytę Jana Pawła II w Łowiczu w 1999 r.

Bp Orszulik przywołał niektóre okoliczności związane z tą wizytą. - Miałem wielokrotnie radość gościć u papieża w Watykanie. Trzykrotnie zapraszałem Jana Pawła II do Łowicza i dopiero za trzecim razem się udało - mówił biskup do 40 więźniów obecnych na spotkaniu. - To był człowiek, którego nie bez przyczyny określano mianem "papieża dialogu", który drugiego człowieka cenił, który umiał także przebaczać - kontynuował biskup i przywołał za przykład moment spotkania papieża z Alim Agcą, tureckim zamachowcem, który 13 maja 1981 r. usiłował zabić Jana Pawła II. - Wszyscy mamy szansę stać się świętymi. To tylko od was zależy, jaką dalszą wybierzecie drogę - mówił do osadzonych.

Ci na zakończenie spotkania odśpiewali, przy akompaniamencie gitar, ulubioną piosenkę Jana Pawła II - ”Barkę". Bp Orszulik otrzymał też obraz ze swoją podobizną, wykonany przez jednego z osadzonych. Na zakończenie pobłogosławił zebranym.

Spotkanie odbyło się dzięki współpracy kapelana ks. Bogdana Skóry i wychowawcy ds. kulturalno-oświatowych mł. chor. Roberta Stępniewskiego. Następnie biskup, na zaproszenie płk. Roberta Rusieckiego, spotkał się z dyrekcją łowickiego Zakładu Karnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy