Nowy numer 38/2023 Archiwum

Folklor na topie

Skierniewiczanie obejrzeli film o Adamie Głuszku, rzeźbiarzu z Dąbrowic, przedstawicielu łowickiej sztuki ludowej.

W sobotę 26 października w Kinie Polonez spotkali się miłośnicy sztuki ludowej i przyjaciele Adama Głuszka, twórcy ludowego, by wspólnie obejrzeć film składający się na "Tryptyk organiczny - prezentacja regionalnej twórczości ludowej" zrealizowany przez Stowarzyszenie EIKON z Łodzi. Projekt to trzy filmy dokumentalne pokazujące sylwetki twórców ludowych: Adama Głuszka z Dąbrowic, Andrzeja Wojtczaka z Kutna i Józefy Marszałek z Dzielnej.

Celem projektodawców było pokazanie, że twórczość ludowa to element życia kulturalnego. - Bardzo się cieszę, że to właśnie mnie wybrano na reprezentanta łowickiej sztuki ludowej - mówił Adam Głuszek, który w niemal rodzinnej atmosferze otrzymał wiele podziękowań i gratulacji od przyjaciół W holu można było obejrzeć twórczość Adama Głuszka   W holu można było obejrzeć twórczość Adama Głuszka
Monika Augustyniak /GN
i tych, którzy doceniają jego twórczość.

Na spotkaniu wystąpił regionalny zespół "Ksinzoki", a po seansie można było zamienić parę słów z artystą i obejrzeć wystawę jego twórczości.

Przed filmem głos zabrała historyk sztuki Małgorzata Dzięgielewska, wyjaśniając fenomen sztuki ludowej. Przedstawiła także sylwetkę pana Adama, który od najmłodszych lat sięgał po pędzle i dłuta.

Spotkanie z Andrzejem Wojtczakiem odbyło się wcześniej w Piotrkowie Trybunalskim, natomiast z Józefą Marszałek w Radomsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast