Po kweście na odbudowę zabytkowych grobowców przewodnicy PTTK organizują spacer po łowickich nekropoliach.
Coroczną tradycją jest, że w pierwszą sobotę i niedzielę po uroczystości Wszystkich Świętych Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej - działające przy oddziale PTTK w Łowiczu - organizuje spacery po łowickich nekropoliach.
Piąty z kolei spacer "Pokój ich cieniom..." odbędzie się 9 i 10 listopada. Pierwszy ze spacerów historycznych szlakiem znanych łowiczan odbył się w 2009 roku. Jednak już wcześniej przewodnicy odwiedzali groby zasłużonych członków Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (powstałego w 1908 r.) i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (istniejącego od 1953 r.) i na kanwie tych spacerów postanowiono zorganizować spacery dla mieszkańców.
Gdy w 2010 r. PTTK zorganizowało pierwszą kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy, wówczas spacery stały się okazją do podziękowania łowiczanom za ich hojność. Co roku uczestniczy w nich ok. 30-40 osób.
W tym roku spacery będą miały swój mały jubileusz. Dodatkowo wpisują się one w obchodzony w 2013 Rok Przewodników Turystycznych. Spacer jest okazją do bezpłatnego poznawania historii regionalnej.
W niedzielę 9 listopada o godz. 15 przed bramą główną cmentarza katedralnego na mieszkańców Łowicza czekał będzie przewodnik i historyk Zdzisław Kryściak, który od 5 lat przybliża dzieje łowickich nekropolii, najstarszych grobów, postaci związanych z Łowiczem oraz wybitnych łowiczan pochowanych na tym cmentarzu.
Spacer łączy historię zarówno nekropolii katedralnej, jak i położonego obok cmentarza ewangelickiego. Kolejnego dnia, również o godz. 15, przy bramie obok kaplicy Emaus rozpocznie się spacer po cmentarzu parafii Świętego Ducha, który poprowadzi Krzysztof Wiśniewski.
Spacery historyczne są okazją do poznania historii łowickich nekropolii (nie tylko tych zwiedzanych), przypomnienia wielu zapomnianych mieszkańców miasta i osób, które los rzucił na łowicką ziemię. Jest też okazją do wskazania mieszkańcom miejsc, w których znajdują się groby uratowane dzięki kweście.
Podczas tegorocznej udało się zebrać 13.514,52 zł. Razem z przewodnikami PTTK kwestowało 82 wolontariuszy.