GN 3/2021 Archiwum

Powrót tablic

Gmina Łyszkowice odzyskała dwie historyczne tablice z nazwiskami żołnierzy 10 Pułku Piechoty.

Dwie historyczne tablice z nazwiskami 50 żołnierzy 10 Pułku Piechoty, którzy polegli w walkach o granice RP po I wojnie światowej, zwróciły władze Łowicza gminie Łyszkowice. Uroczystość ich przekazania odbyła się 5 listopada.

Tablice w niewyjaśnionych okolicznościach trafiły do Łowicza i przez wiele lat były umieszczone na pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się przy ulicy Podrzecznej. O ich zwrot zabiegali miłośnicy historii Łyszkowic - Edward Jabłoński, Marian Kunat i Jacek Zemełko, którzy przedstawili burmistrzowi Łowicza Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu niezbite dowody na to, że pierwotnie wisiały one na pomniku w Łyszkowicach. Miłośnikom historii udało się dowieść także, że widniejące na Przewodniczący Rady Miasta Henryk Zasępa (po lewej) i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński z pamiątkowymi tablicami   Przewodniczący Rady Miasta Henryk Zasępa (po lewej) i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński z pamiątkowymi tablicami
Archiwum UM w Łowiczu
nich nazwiska upamiętniają wyłącznie żołnierzy z ówczesnej gminy Łyszkowice.

Na prośbę badaczy łowiccy radni jednogłośnie postanowili przekazać tablice gminie Łyszkowice. Zdemontowane płyty na pomniku marszałka Piłsudskiego niebawem zastąpią nowe, informujące o miejscach walk stoczonych w XX w. przez żołnierzy 10pp w Łowiczu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama