Nowy numer 28/2018 Archiwum

Św. Wiktoria odwiedza kościoły

Od tego tygodnia relikwiarz ze szczątkami patronki diecezji peregrynuje po łowickich świątyniach.

Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, przed uroczystościami ku czci św. Wiktorii relikwiarz z doczesnymi szczątkami świętej rzymianki nawiedza wszystkie łowickie świątynie. W każdej z parafii z okazji peregrynacji trwa czuwanie modlitewne i odprawiane są Msze św.

W tym roku peregrynacja rozpoczęła się od kościoła ojców pijarów, skąd srebrny relikwiarz przewieziony został do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecnie gości on w łowickim seminarium.

W dalszej kolejności nawiedzi kościół sióstr bernardynek i parafię Chrystusa Dobrego Pasterza. Ostatnią świątynią, w której adorowane będą relikwie, będzie parafia Świętego Ducha, skąd 11 listopada, po krótkim nabożeństwie, w uroczystej procesji święte szczątki patronki diecezji i miasta Łowicza zostaną przeniesione na rynek.

  Doczesne szczątki patronki diecezji ustawiane są w świątyniach wraz z obrazem świętej przy ołtarzu
Agnieszka Napiórkowska /GN
Zgodnie z tradycją, po modlitwach za ojczyznę, miasto i diecezję biskup ordynariusz relikwiarzem (z czaszką świętej) udzieli błogosławieństwa na cztery strony świata. Po nim wszyscy wierni - z orkiestrą - zaśpiewają: "Victoria, Victoria, Victoria, niech przyjdzie Twe, Panie, zwycięstwo. Victoria, Victoria, Victoria, tak prosi Cię Łowicz i Księstwo!".

Podobnie, jak w latach ubiegłych, uroczystości ku czci patronki diecezji zostaną połączone z obchodami Święta Niepodległości. Podwójne uroczystości zakończy Eucharystia w bazylice katedralnej w Łowiczu. W tym roku Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Władysław Ziółek, emerytowany metropolita łódzki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma