GN 32/2018 Archiwum

Odcięty kawałek serca

W Skierniewickiej Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości trwa wystawa majolik nieborowskich.

Do 31 grudnia będzie można obejrzeć dawne i współczesne wyroby nieborowskiej manufaktury majoliki, udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum w Nieborowie.

Te wyjątkowe, rzadko dziś spotykane dzieła sztuki to nic innego, jak ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą cynową o bogatej kolorystyce, której produkcja rozwinęła się dzięki ceramice mauretańsko-hiszpańskiej importowanej do Włoch przez Majorkę. Stąd jej nazwa.

Produkcję majolik nieborowskich w 1881 r. zapoczątkował ówczesny właściciel dóbr tej miejscowości - książę Michał Piotr Radziwiłł.

  Wystawę zorganizowano dzięki uprzejmości Muzeum w Nieborowie
Monika Augustyniak /GN
Specjalnością fabryki były przede wszystkim piece ozdobne, a także płytki ścienne i posadzkowe. Tego wszystkiego i wielu innych ciekawostek dotyczących historii nieborowskiej majoliki zebrani na wernisażu goście dowiedzieli się od wygłaszającej wykład historyk sztuki Dominiki Miodek.

Jednak to, co najbardziej przyciągnęło zainteresowanych, to wyjątkowy pokaz  malowania majoliki przez artystki z nieborowskiej manufaktury. – Mam nadzieję, że będziecie państwo oglądać wystawę sercem, bo każdy eksponat, czy to z XIX wieku, czy też wykonany współcześnie, to odcięty kawałek serca – mówił jeden z pomysłodawców wystawy Karol Nowak. Podczas wernisażu można było kupić wybrane eksponaty bądź złożyć zamówienie u artystek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma