Celem przeglądu jest nie tylko integracja środowiska pijarskiego, ale przede wszystkim otwarcie młodzieży na sztukę teatralną, zarówno w jej tworzeniu, jak i odbiorze. Trzydniowe spotkanie uczy także wzajemnego szacunku dla wysiłku aktorskiego uczestników imprezy.
Podczas sobotniego przeglądu na scenie zaprezentowali się:
-
Teatr "ad hoc" z Pijarskiego LO Królowej Pokoju w Łowiczu w spektaklu "20 dowodów na istnienie diabła" na podstawie sztuki André Frossarda w reżyserii Magdaleny Latoszewskiej i Elżbiety Rutkowskiej.
-
Grupa teatralna "Zielona Gęś" z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie w sztuce "Król Krak i Królewna Krakulka" w reżyserii Renaty Wojtanowskiej i s. Małgorzata Jarosz SP.
-
Teatr dziecięcy ze świetlicy środowiskowej w Cieplicach w sztuce "Hamlet" Jeremiego Przybory w reżyserii Małgorzaty Kruby-Barei.
-
Pijarska Grupa Teatralna JBT działająca przy parafii Wniebowzięcia NMP w Bolszewie w sztuce "Zraniony Pasterz" Daniela Ange'a w reżyserii Mai Falewicz.
-
Sebastian Gołębiewski z Teatru Jednego Aktora w Bolszewie w monodramie "Adam od chleba" Karola Wojtyły w reżyserii Marka Czoski.
-
Klasa teatralna z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Poznaniu w sztuce "Nasza mała stabilizacja" Tadeusza Różewicza w reżyserii Piotra Grabowskiego.
-
Koło teatralne przy Gimnazjum Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie w sztuce "Zamek" Paulo Coelho w reżyserii Joanny Frąckiewicz i Anny Kołoty.
-
Teatr "Atmosfera" działający przy parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie w sztuce "Rycerz Boga" w reżyserii Marty Kalandyk.
-
Zespół teatralny "Mix Blue" działający przy świetlicy środowiskowej im. św. Józefa Kalasancjusza w Bolszewie w sztuce "Oskar i Pani Róża" Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marka Czoski.
-
Teatr "Trema" działający przy Publicznym Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie w sztuce "Król wschodzącego słońca" w reżyserii Renaty Wojtanowskiej i s. Małgorzaty Jarosz SP.
Spektaklom przyglądali się Marzena Odzimek-Jarosińska, reżyser, choreograf, dyrektor Studia Aktorskiego M.O.J. w Radomiu oraz Adrian Kilan, aktor, dziennikarz, pracownik TVP. Dwoje ekspertów służyło radami młodym aktorom.
Przegląd nie ma charakteru konkursu, jednak po obejrzeniu wszystkich przedstawień - głosami uczestników przeglądu - wybrany zostanie spektakl, który wywarł na widzach największe wrażenie. Uhonorowany zostanie Nagrodą Publiczności. Ogłoszenie wyników głosowania i wręczenie nagrody odbędzie się w niedzielę.