Akatyst ku czi Bogurodzicy

Kilka wspólnot diecezji łowickiej szykuje się do zaśpiewania akatystu, hymnu ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W najbliższą niedzielę 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu to dzień odpustu. Uroczystość Patronki alumni seminarium uczczą zaśpiewaniem Akatystu ku czi Bogurodzicy. Odbędzie się to w formie nabożeństwa w seminaryjnej kaplicy. Początek o godz. 20. Można się spodziewać, że tak, jak w poprzednich latach, do kaplicy przybędą wierni z całej diecezji.

Akatyst - z greckiego Akathiston - oznacza hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny, śpiewany na stojąco. Składa się z 24 zwrotek, zaczynających się od kolejnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu związanego z  udziałem Maryi w ziemskim życiu Jezusa. Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słowa "chaire" (witaj, bądź pozdrowiona, raduj się). Akatyst powstał prawdopodobnie w V w. Z czasem został przetłumaczony na język łaciński i odtąd zaczął wywierać ogromny wpływ na średniowieczną poezję maryjną.

Również 8 grudnia akatyst zabrzmi w Białej Rawskiej i Nowym Mieście nad Pilicą. W sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej w Białej Rawskiej o godz. 17 wykonana go parafialny chór "Adalbertus". Natomiast w klasztorze kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą - chór zakonno-młodzieżowy tuż po Mszy św. o godz. 18.

Dzień wcześniej, w sobotę 7 grudnia, nabożeństwo Akatystu ku czci Bogurodzicy odbędzie się w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Tego dnia przypada tam wigilia parafialnego odpustu.

Do wykonania akatystu po raz pierwszy w swojej 30-letniej historii przygotowuje się skierniewicki Zespół Czwarty, znany m.in. z oprawy muzycznej liturgii świąt i uroczystości kościelnych, koncertów ewangelizacyjnych oraz Warsztatów Wokalnych "Harmonia". W Skierniewicach będzie można posłuchać, zaśpiewać i pomodlić się akatystem dwukrotnie - 7 grudnia o godz. 19 w kościele św. Jakuba Apostoła oraz 15 grudnia o godz. 18 w kościele Miłosierdzia Bożego na Zadębiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..