Twórczynie ludowe Teresa Kocus i Teresa Kaczor opowiadały uczniom szkoły na łowickim Blichu o zwyczajach i obrzędach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Samorząd uczniowski Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu zorganizował warsztaty, które przybliżyły młodzieży tradycje regionu łowickiego. Szkoła znana jest z kultywowania folkloru łowickiego. Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy", wykonujący łowickie tańce i pieśni, jest wizytówką Łowicza i często uczestniczy w akacjach propagujących lokalne zwyczaje. Tym razem role się odwróciły. To do szkoły przybyły twórczynie ludowe, żeby przybliżyć miejscowe zwyczaje bożonarodzeniowe.
Teresa Kaczor pokazała, jak powstają wyjątkowe, niemal jak żywe kwiaty z bibuły oraz ozdoby choinkowe. Kto chciał, korzystał z darmowych lekcji. Obserwując zręczne dłonie pani Teresy, młodzi ludzie wykonywali papierowe róże, bombkę w formie szyszki czy jeżyka.
Teresa Kocus prezentuje uczniom i dyrektor szkoły Marii Lasce swoją twórczość
Archiwum ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu
Używając łowickiej gwary, Teresa Kocus mówiła o przygotowaniach do Wigilii i wystroju łowickiej chaty. Pokazała uczniom, w jaki sposób haftowano serwety oraz obrusy. Wielu z nich spróbowało samodzielnie wykonać drobne elementy haftu. Pani Teresa nawiązała też do czasów współczesnych, kiedy to folklor znów stał się modny, a widać to chociażby po różnorodnych motywach łowickich umieszczanych na torbach, kubkach czy opaskach.
W planach są kolejne spotkania z twórcami ludowymi oraz znanymi osobami. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów.