Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zamiana ról

Twórczynie ludowe Teresa Kocus i Teresa Kaczor opowiadały uczniom szkoły na łowickim Blichu o zwyczajach i obrzędach związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Samorząd uczniowski Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu zorganizował warsztaty, które przybliżyły młodzieży tradycje regionu łowickiego. Szkoła znana jest z kultywowania folkloru łowickiego. Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy", wykonujący łowickie tańce i pieśni, jest wizytówką Łowicza i często uczestniczy w akacjach propagujących lokalne zwyczaje. Tym razem role się odwróciły. To do szkoły przybyły twórczynie ludowe, żeby przybliżyć miejscowe zwyczaje bożonarodzeniowe.

Teresa Kaczor pokazała, jak powstają wyjątkowe, niemal jak żywe kwiaty z bibuły oraz ozdoby choinkowe. Kto chciał, korzystał z darmowych lekcji. Obserwując zręczne dłonie pani Teresy, młodzi ludzie wykonywali papierowe róże, bombkę w formie szyszki czy jeżyka.

  Teresa Kocus prezentuje uczniom i dyrektor szkoły Marii Lasce swoją twórczość
Archiwum ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu
Używając łowickiej gwary, Teresa Kocus mówiła o przygotowaniach do Wigilii i wystroju łowickiej chaty. Pokazała uczniom, w jaki sposób haftowano serwety oraz obrusy. Wielu z nich spróbowało samodzielnie wykonać drobne elementy haftu. Pani Teresa nawiązała też do czasów współczesnych, kiedy to folklor znów stał się modny, a widać to chociażby po różnorodnych motywach łowickich umieszczanych na torbach, kubkach czy opaskach.

W planach są kolejne spotkania z twórcami ludowymi oraz znanymi osobami. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma