Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ośmiolatki i folklor

Do łowickiego muzeum zaproszono 8-latków. Twórczyni ludowa uczyła dzieci tradycyjnego wycinankarstwa.

Lekcje warsztatowe związane z łowicką sztuka ludową są częścią projektu "Drewno i papier" i odbywają się także w skierniewickiej Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości.

W czwartek 12 grudnia kilkunastu 8-latków ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łowiczu nie tylko przyglądało się, jak powstają świąteczne kartki pocztowe Danuty Wojdy, wycinankarki, ale też próbowało własnych sił w trudnej sztuce ludowej.  - Akurat ta klasa bardzo chętnie sięga po papier, nożyczki, czy kredki - opowiada zadowolona z warsztatów Anna Pawełkowicz, nauczycielka.

Warsztaty z wycinankarstwa prowadziła Danuta Wojda   Warsztaty z wycinankarstwa prowadziła Danuta Wojda
Monika Augustyniak /GN
Przez prawie 2 godziny młodzi artyści wyklejali kartki świąteczne, które potem zabrali do domów. Organizatorem warsztatów jest Magdalena Bartosiewicz, etnograf Muzeum w Łowiczu.

- W ciągu roku odbywa się wiele takich lekcji. Te są bezpłatne, gdyż dostaliśmy dofinansowanie na projekt. Każde dziecko otrzyma też grę "Memory" ze zdjęciami rzeźb i wycinanek biorących udział w projekcie "Drewno i Papier". Są tam też krótkie notatki o ich twórcach - opowiada pani Magdalena.

- Zależy nam nie tylko na tym, by rozprzestrzeniać sztukę tradycyjną, ale też uwrażliwić młodych ludzi na trud i wysiłek, jakie artyści muszą włożyć w stworzenie dzieła. Dlatego cieszy nas, że warsztatom z wycinankarstwa towarzyszy całoroczne zainteresowanie - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy