Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wigilie z "Blichowiakami"

Kiedy ma się taki zespół w szkole trudno, żeby wigilijne spotkanie nie odbywało się w atmosferze łowickości.

A ta związana jest z lokalnym folklorem, który bogaty jest również w tradycje bożonarodzeniowe. Najpierw w swoim domu, a więc w murach szkoły ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu zabrzmiały kolędy śpiewane w gwarze łowickiej.  W wigilii szkolnej uczestniczyli bp Józef Zawitkowski, starosta łowicki Krzysztof Figat oraz Przewodniczący Rady Powiatu  Krzysztof Górski.

W rolę konferansjerów wcielili się  Adrian Modrzejewski i katecheta Piotr Sumiński. A potem zaczęła się domowa krzątanina. Inscenizacja przygotowań do świąt obywała się w realnej scenerii, którą wykonała Agnieszka Leśniewska-Pisarek. W role aktorów wcielili się: Aleksandra Siekiera, Ewa Pietrzak, Mateusz Zimny, Adrian Modrzejewski, Mateusz Janiszewski, Mariusz Wójcik, Dawid Durka, Tomasz Zając, Piotr Sumiński  oraz ks. Sylwester Łajszczak. Śpiewali "Blichowiacy" pod kierunkiem Jana Dudkiewicza.

  Dyrektor szkoły Maria Laska zawiesza gwiazdę na choince w czasie szkolnego spotkania wigilijnego
Archiwum ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu
Wspaniały poczęstunek przygotowali uczniowie klas żywieniowych. Jeszcze tego samego dnia popołudniu, w piątek 20 grudnia smakiem wigilijnych potraw prosto z Blichu delektowali się uczestnicy miejsko-powiatowe spotkanie opłatkowe. Miało ono miejsce w sali barokowej łowickiego muzeum. Społeczność blichowska zaprezentowała się przed gremium, które stanowili przedstawiciele władz powiatowych na czele ze starostą Łowickim, przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Łowicza Krzysztofem Janem Kalińskim oraz ordynariuszem łowickim bp.Andrzejem F. Dziubą, bp. Alojzym Orszulikiem, posłem Cezarym Olejniczakiem, wójtami gmin powiatu łowickiego, dyrektorami instytucji i szkół, przedstawicielami organizacji pozarządowych i służb mundurowych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma