Konsekracja czy rezygnacja?

Które z wydarzeń 2013 roku w diecezji łowickiej zasługuje na to, żeby o nim pamiętać? Są takie, które na trwałe zapiszą się w jej historii.

W kwietniu do grona osób konsekrowanych w diecezji łowickiej dołączyła pierwsza dziewica. 30-letnia Paulina Kucińska, na co dzień prowadząca gospodarstwo rolne w Sosnowcu w głowieńskiej parafii św. Jakuba, zdecydowała się oddawać gorliwej modlitwie, pokucie, apostolstwu i dziełom miłosierdzia poprzez trwanie w konsekracji.

W Niedzielę Miłosierdzia oznajmiła swą wolę przed ordynariuszem łowickim bp. Andrzejem F. Dziubą w bazylice katedralnej w Łowiczu. Ten podczas uroczystej Mszy św. konsekrował ją na dziewicę. Na znak łączności z Chrystusem P. Kucińska otrzymała obrączkę.

Spotkanie młodzieży diecezji łowickiej w Żyrardowie   Spotkanie młodzieży diecezji łowickiej w Żyrardowie
Monika Augustyniak /GN
Kilkuset młodych ludzi spotkało się 31 sierpnia na Placu Jana Pawła II w Żyrardowie, żeby powspominać i po raz kolejny przeżyć spotkanie z papieżem Franciszkiem ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Była to doskonała okazja do zlotu popielgrzymkowego Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę, która w 2013 r. doszła do Częstochowy po raz 18.

Wieczór chwały zakończył się Mszą św. w kościele MB Pocieszenia, której przewodniczył bp Dziuba. Rio w Żyrardowie było pierwszym spotkaniem przygotowującym młodych z diecezji do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

Bp Józef Zawitkowski przyjmuje dary od dzieci w czasie Mszy św. w dniu swoich 75. urodzin   Bp Józef Zawitkowski przyjmuje dary od dzieci w czasie Mszy św. w dniu swoich 75. urodzin
Marcin Kowalik /GN
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore ogłosił 9 grudnia, że ojciec święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Józefa Zawitkowskiego z pełnienia posługi biskupa pomocniczego diecezji łowickiej.

Stało się to zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Biskup, który kończy 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. W dniu swoich 75. urodzin, 23 listopada bp Zawitkowski przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej dziękując za życie i posługę biskupią. Życzenia jubilatowi przysłał prezydent Bronisław Komorowski oraz Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim.

Które z tych wydarzeń było najważniejsze Waszym zdaniem? Można zagłosować na nie TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..