GN 24/2018 Archiwum

Znicze na grobach bohaterów

W 151. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddano hołd poległym Polakom.

Jak co roku, 22 stycznia samorządowcy, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych i skierniewiczanie zgromadzili się przed szpitalem, bym tam, pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanych powstańców, złożyć kwiaty i oddać hołd poległym.

Po krótkim przypomnieniu historii powstania styczniowego i roli, jaką odegrało w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po uroczystym złożeniu wieńców uroczystość przeniosła się na cmentarz św. Józefa. Tam na 8 udokumentowanych grobach rodaków walczących w zrywie niepodległościowym z 1863 r. zapłonęły znicze, a zadumie towarzyszyły opowieści o bohaterach tamtych dni.

  Uroczystość uświetniły utwory patriotyczne wykonane przez Skierniewicką Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Stefana Bieszczada
Monika Augustyniak /GN
- Spotykamy się na miejscu uświęconym krwią Polaków walczących o wolność naszej ojczyzny, pojmanych pod Skierniewicami, skrępowanych drutem kolczastym i zaciągniętych do miasta - opowiadał Andrzej Charzewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. - To właśnie tu dokonano egzekucji poprzez bezlitosne rozstrzelanie jeńców i zakopano ich ciała. Żeby zatrzeć ślady zbrodni, Rosjanie stratowali miejsce pochówku końmi.

Uroczystość uświetniły utwory patriotyczne wykonane przez Skierniewicką Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Stefana Bieszczada.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma