Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Znicze na grobach bohaterów

W 151. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oddano hołd poległym Polakom.

Jak co roku, 22 stycznia samorządowcy, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych i skierniewiczanie zgromadzili się przed szpitalem, bym tam, pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanych powstańców, złożyć kwiaty i oddać hołd poległym.

Po krótkim przypomnieniu historii powstania styczniowego i roli, jaką odegrało w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, po uroczystym złożeniu wieńców uroczystość przeniosła się na cmentarz św. Józefa. Tam na 8 udokumentowanych grobach rodaków walczących w zrywie niepodległościowym z 1863 r. zapłonęły znicze, a zadumie towarzyszyły opowieści o bohaterach tamtych dni.

Uroczystość uświetniły utwory patriotyczne wykonane przez Skierniewicką Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Stefana Bieszczada   Uroczystość uświetniły utwory patriotyczne wykonane przez Skierniewicką Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Stefana Bieszczada
Monika Augustyniak /GN
- Spotykamy się na miejscu uświęconym krwią Polaków walczących o wolność naszej ojczyzny, pojmanych pod Skierniewicami, skrępowanych drutem kolczastym i zaciągniętych do miasta - opowiadał Andrzej Charzewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic. - To właśnie tu dokonano egzekucji poprzez bezlitosne rozstrzelanie jeńców i zakopano ich ciała. Żeby zatrzeć ślady zbrodni, Rosjanie stratowali miejsce pochówku końmi.

Uroczystość uświetniły utwory patriotyczne wykonane przez Skierniewicką Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Stefana Bieszczada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy