Nowy numer 33/2018 Archiwum

Strach nie ma przyszłości

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji odbywają się Msze św. i nabożeństwa w tej intencji.

Modlitwom przewodniczy ks. Andrzej Luter, doktor teologii ekumenicznej. Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zdanie z listu św. Pawła: „Czy Chrystus jest podzielony?”.

– To prowokujące pytanie powinno skłaniać nas do refleksji nad sobą, nad naszymi wspólnotami, rodzinami, nad naszym Kościołem – mówił podczas homilii w Skierniewicach ks. Andrzej. – Często nie dorastamy do wymogów Ewangelii, lubimy mieć wrogów. I wydaje nam się, że wtedy nasze duszpasterstwo dobrze funkcjonuje. Ale duszpasterstwo strachu i lęku nie ma przyszłości i nie ma nic wspólnego z nauczaniem Jezusa, który był absolutną jednością. Dlatego jedyną drogą do jedności jest życie zgodne z Ewangelią – nauczał.

Podczas Eucharystii wierni usłyszeli także o potrzebie stawiania Jezusa w centrum swojego życia, jak i o nauczaniu papieży Franciszka i bł. Jana Pawła II, którzy ekumenizm rozumieli jako imperatyw życia chrześcijańskiego. W tym roku mija 51. rocznica dialogu między Kościołami chrześcijańskimi i z tej okazji Kościół rzymskokatolicki i luterański wydały wspólny tekst „Od konfliktu do komunii”, ukazujący historyczne i duchowe relacje obu kościołów.

Msze św. w intencji jedności chrześcijan odbyły się 19 stycznia w Nieborowie, 21 stycznia w Słubicach, 23 stycznia w Skierniewicach, a na zakończenie tegorocznego Tygodnia zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne z udziałem diakon Haliny Radacz w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • IesuAdveniatRegnumTuum
  25.01.2014 16:38
  "Czy Chrystus jest podzielony?" - otóż, żeby odpowiednio zinterpretować te słowa św. Pawła, należałoby sięgnąć do nauk Kościoła Katolickiego. Święci byliby tutaj najlepszym przykładem. Chrystus nie może być podzielony, Jego Kościół też nie. Bo jest tylko jeden prawdziwy Kościół, a reszta jest buntem przeciwko samemu Chrystusowi. Jest tylko jedna prawdziwa wiara - wiara katolicka. Inne "kościoły" i sekty to dzieło szatana, który jest mistrzem buntu - buntu przeciw samemu Bogu.


  Sprawdźmy zatem czego nauczali święci..

  Św. Piotr Apostoł: "Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje."

  Św. Paweł Apostoł: "Bo tego rodzaju fałszywi apostołowie – to pracownicy, przedzierzgający się w apostołów Chrystusowych. I nic dziwnego, bo i sam szatan przybiera postać anioła światłości."

  Św. Augustyn z Hippony: "Nie szukajmy wiary ani w zamęcie pogaństwa, ani w plugastwie herezji, ani w gnuśności schizmatyków, ani w zaślepieniu żydów, lecz jedynie u tych, których nazywają chrześcijanami, katolikami lub prawowiernymi, u tych, którzy strzegą całości wiary i postępują prawą drogą."
  a także:
  "Tym bardziej powinniśmy wspominać o próżności heretyków, im bardziej staramy się o ich zbawienie."

  Św. Eugeniusz z Kartaginy: "Proszę was wśród łez, i zaklinam was na pamięć strasznego po śmierci sądu, abyście wytrwali w wyznawaniu wiary katolickiej. Zachowajcie przyrzeczenie uczynione na chrzcie św., żyjcie według przepisów wiary św., i unikajcie błędnowierców i ludzi innej religii, którzy chytrze i podstępnie wszczepiają w was jad swych nauk przewrotnych. Biada tym, którzy się im uwieść dają i wpadną do obozu nieprzyjaciół Chrystusa."

  Św. Franciszek Salezy: "Ktokolwiek nie miłuje i nie czci błogosławionej Dziewicy miłością i czcią szczególną, Chrześcijaninem zgoła nie jest."

  Św. Andrzej Bobola: "W tej wierze się urodziłem i w tej wierze chcę umrzeć. Wiara moja jest prawdziwa i do zbawienia prowadzi. Wy powinniście żałować i pokutę czynić, bo bez tego w waszych błędach zbawienia nie dostąpicie. Przyjmując moją wiarę, poznacie prawdziwego Boga i wybawicie dusze swoje."

  Św. Atanazy: "Heretycy, podobnie jak ich ojciec szatan, przybierają na siebie pozory aniołów i tak pięknie umieją przemawiać, że się zdaje, iż prawdę mówią; dopiero po przyjęciu ich nauki, przekonują się nieszczęśliwi ich zwolennicy, że pozostają w sprzeczności z Pismem świętym."

  Św. Jan Chrzciciel de la Salle: "Kościół katolicki posiadając wyłącznie prawdę, z konieczności musi głosić, że tylko w nim można być zbawionym. Prawda jest tylko jedna, Kościół posiada prawdę, więc poza Kościołem wszystko mylne, jak poza światłem wszystko ciemne. Zbawienie zaś tam tylko być może, gdzie jest prawda. I w rzeczy samej, jeżeli człowiekowi potrzebna jest religia, toć tylko prawdziwa, a taką jest właśnie katolicka. Skoro dowiedzioną jest rzeczą, że nasza religia jest od Pana Boga, to nie ulega wątpliwości, że tylko w niej zbawienie, – a krzyki na nietolerancję tego dogmatu są tak niedorzeczne, jak niedorzeczne byłoby usiłowanie pogodzenia ciemności ze światłem, występku z cnotą. Nadto religia starająca się pogodzić zdania sprzeczne, dowodziłaby tym samym, że nie posiada prawdy."

  A co powiedział Jezus Chrystus (nasz Pan i Bóg!) do św. Faustyny? "Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia Mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Kościołem, goją się rany Moje i tym sposobem ulżą mi męki."

  Jakim hipokrytą trzeba być, żeby zaprzeczać naukom Kościoła Katolickiego i nazywać się jeszcze katolikiem? Księdzu Andrzejowi proponuję na zawsze zapamiętać: Chrystus (nadal!) JEST absolutną jednością i oczekuje od nas jedności w Kościele Katolickim, a nie w herezjach, które są buntem szatana! Ekumenizm przez tego księdza rozpowszechniany jest zaprzeczeniem miłości bliźniego i troski o jego zbawienie. Czemu więc ma służyć taki ekumenizm? Ilu z heretyków dzięki dzisiejszemu ekumenizmowi się nawróciło - ILU? Czy akceptowanie błędów Marcina Lutra to jest wierność Jezusowi? No chyba, że uznamy dogmat ekumeniczny o równości wszystkich religii i sekt i stwierdzimy, że święci mieli problemy psychiczne, więc nie należy się przejmować ich zacofanymi naukami.. Ale to się nazywa apostazją!

  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma