Nowy numer 48/2020 Archiwum

Strajk po 130 latach

W Żyrardowskim kinie Len odbyła się premiera filmu "Strajk szpularek" nakręconego przez mieszkańców Żyrardowa.

W kręcenie filmu zaangażowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy 31. Pułku Piechoty   W kręcenie filmu zaangażowała się Grupa Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy 31. Pułku Piechoty
Monika Augustyniak /GN
Premiera na widzach zrobiła ogromne wrażenie. - Świetny pomysł i doskonała inscenizacja - zapewnia Paweł Kosiorek. - Wiele sugestywnych i poruszających scen. Myślę, że film przemówił do wielu z nas. Bo choć każdy trochę słyszał o strajku, niektórzy oglądali coroczną inscenizację, to jednak na pewno jest i takie grono, które nie miało okazji dokładniej przyjrzeć się wydarzeniom sprzed 130 lat. Film jest doskonałą formą zapoznania się z nimi - opowiada.

Historia opowiedziana została z perspektywy szpularki, która notuje bieżące wydarzenia w pamiętniku odnalezionym po latach przez zainteresowanego tematem mężczyznę.

Na premierze filmu panowało niezwykłe podekscytowanie publiczności, która wypełniła salę kinową do ostatniego miejsca   Na premierze filmu panowało niezwykłe podekscytowanie publiczności, która wypełniła salę kinową do ostatniego miejsca
Monika Augustyniak /GN
Zdjęcia kręcone były w autentycznych miejscach na terenie zabytkowej, XIX-wiecznej osady fabrycznej. Reżyserem, scenarzystą i montażystą jest Jarosław Szarski, zaś scenariusz napisała Justyna Żak, pracownik żyrardowskiego muzeum.

Jeden z pierwszych strajków kobiecych na świecie wybuchły z powodu niskich płac, nieludzkich warunków pracy i braku szacunku ze strony dyrektorów fabryki lniarskiej był też pierwszym i największym w Królestwie Polskim starciem zbrojnym z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym. Uczestniczyło w nim ponad 8 tys. robotników od 23 do 28 kwietnia 1883 r. Trzech strajkujących straciło życie, wielu zostało rannych. Jednak nawet to nie odstraszyło rozwścieczonych pracowników, dzięki którym dyrektorzy fabryki zgodzili się przyjąć żądane warunki.

Dziś strajk szpularek jest nie tylko jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Żyrardowa, ale też wspomnieniem, wokół którego mieszkańcy budują swoją tożsamość i jednoczą się w działaniu na rzecz miasta. "Strajk szpularek - historia prawdziwa" jest tego znakomitym dowodem. Kolejne seanse odbędą się 2 i 8 lutego o 20.00.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama