Nowy numer 25/2018 Archiwum

Reymont o tym nie pisał

Lekcję gwary i zwyczajów łowickich udzielił Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy "Ksinzoki" przybyłym do auli łowickiego seminarium.

Ci, którzy mimo mrozu, wybrali się w niedzielę 26 stycznia do Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu na przedstawienie "Wigilia u Ksinzoków" nie żałowali spędzonych tam chwil. Na scenie w auli wystąpili członkowie Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego "Ksinzoki", który kultywuje tradycje regionu łowickiego. Ich przedstawienie przeniosło widzów w czasy powieści "Chłopi" W.S. Reymonta. Było jakby uzupełnieniem tego, czego polski noblista nie zawarł w swoim dziele opisując zwyczaje wigilijne mieszkańców wsi łowickiej.

"Wigilia u Ksinzoków" oparta jest w dużej mierze na wspomnieniach członków zespołu. Twórcy zadbali o odpowiednią scenerię i oryginalne stroje. Wszystkie dialogi i pieśni wykonują w gwarze łowickiej.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma