Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zadowolone "żółtodzioby"

Z myślą o dzieciach i młodzieży, pod koniec ferii w Łowiczu i Zdunach rozegrano dwa turnieje szachowe.

Tradycyjnie w ostatnią sobotę ferii w Gminnym Ośrodku Kultury w Zdunach zebrali się miłośnicy szachów, aby rozegrać niecodzienny turniej tzw. "szachów Fischera".

Odmiana tych szachów jest bardzo ciekawa ze względu na inne niż w tradycyjnych szachach ustawienie bierek w pozycji wyjściowej na szachownicy. Zawodnicy od pierwszego ruchu są zmuszeni do samodzielnego planowania gry. Wszystko to wymaga otwartego umysłu od samego gracza i kształtuje umiejętności prowadzenia samodzielnych analiz.

W sobotnim turnieju o ustawieniu figur zadecydowali najmłodsi zawodnicy, którzy losowali z woreczka figury szachowe i ustawiali je na szachownicy w kolejności wolnych pól. Według pomysłodawcy tej gry, słynnego szachisty amerykańskiego, mistrza świata, nieżyjącego już Roberta Fischera jest 960 możliwych do ustawienia pozycji.

Zawodnicy i organizatorzy turnieju w Zdunach   Zawodnicy i organizatorzy turnieju w Zdunach
Archiwum Roberta Chojnowskiego
Jedną z nich zagrali właśnie zawodnicy w Zdunach. Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się Norbert Jagura z Nieborowa, który zaliczył bardzo udany występ wygrywając 8 gier i tylko jedną remisując. Drugi był Robert Chojnowski z Łowicza, a trzeci zawodnik gospodarzy Łukasz Łąpieś.

Najlepszymi juniorami okazali się Gabriel Jagura, Dominik Fudała i Eliza Placek (wszyscy UKS "Pałac" Nieborów). Najlepszą kobietą była Anna Falkiewicz z Łowicza, a najmłodszym zawodnikiem Piotr Pikulski ze Zdun. Nagrody, puchary i dyplomy wręczała dyrektor GOK w Zdunach Halina Anyszka.

- Turniej przebiegł w miłej atmosferze, a ustawienie bierek wymagało dużej wiedzy szachowej, aby uporządkować swoją grę. Szkoda tylko, że tak mało zawodników do nas przyjechało, w tamtym roku było aż 27 uczestników, dziś tylko 12 - mówił Zdzisław Czyżak, organizator i sędzia zawodów

Zawodnicy i organizatorzy turnieju w Łowiczu   Zawodnicy i organizatorzy turnieju w Łowiczu
Pierwszy z lewej Zbigniew Kuczyński, obok Zdzisław Czyżak. Pierwszy z prawej w trzecim rzędzie Robert Chojnowski
Archiwum Roberta Chojnowskiego
Dwa dni wcześniej, 30 stycznia w ramach akcji "Łowicka Feriada 2014" odbył się turniej szachowy o Puchar Dyrektora OSiR w Łowiczu Zbigniewa Kuczyńskiego. W turnieju zagrało 13 zawodników w dwóch grupach: początkującej i zaawansowanej. Grupa "żółtodziobów" od razu była zadowolona, gdyż zagrało w niej tylko trzech zawodników, czyli od razu stanęli na pudle, ale walczyli jeszcze o jak najlepszą lokatę. Zwyciężył Oliwier Boczkowski, przed Wojciechem Gratysem i Michałem Nowakiem.

W grupie zaawansowanej walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej 7 rundy. Ostatecznie zwyciężył Dominik Fudała przed Gabrielem Jagurą i Norbertem Jagurą. Najlepszą dziewczyną była Eliza Placek, a najmłodszym zawodnikiem Oliwier Boczkowski.

Nagrody wręczał gospodarz obiektu Zbigniew Kuczyński. Sędziami zawodów byli Zdzisław Czyżak i Robert Chojnowski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama