Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zaczyna w środę

Łyżwiarz szybki Zbigniew Bródka, jedyny sportowiec z diecezji łowickiej na igrzyskach w Soczi, szykuje się do pierwszego startu.

Swoją przygodę z łyżwiarstwem zaczał od short-tracku w UKS Błyskawica Domaniewice. Był nawet kandydatem do startu w zimowych igrzyskach w Turynie w 2006 r. Jednak kontuzja wykluczyła go z rywalizacji sportowej. Po zmianie uprawianej dyscypliny na łyżwiarstwo szybkie na długim torze zakwalifikował się do kadry na igrzyskach w Vancouver. W biegu na 1500 m zajął 27. miejsce. To jego ulubiony dystans. W zeszłym sezonie wywalczył na tym dystansie Puchar Świata. Nikomu wcześniej z Polaków to się nie udało.

Stałe postępy i uzyskiwane wyniki stawiają Zbigniewa Bródkę w gronie faworytów do medalu. Rok temu startował już na torze w Soczi. Próbą przedolimpijską były Mistrzostwach Świata. Bródka zajął 6. miejsce na dystansie 1500 m. Dzień później na dystansie 1000 m wywalczył 5. miejsce, przegrywając brązowy medal o 0,15 s. Drużyna, w której jechał razem z Janem Szymańskim i Konradem Niedźwiedzkim zajmując 3. miejsce zdobyła brązowy medal.

Zbigniew Bródka jest już po pierwszych treningach i próbnych startach. Wziął udział w ceremonii otwarcia igrzysk, o czym poinformował na sowim profilu facebookowym: "Ceremonia otwarcie jak to zwykle bywa jest czymś niesamowitym to trzeba przeżyć »na żywo«, żeby poczuć, o co w tym wszystkim chodzi. Nie wyobrażałem sobie, że nie wezmę w niej udziału, startuje dopiero w środę dlatego spokojnie mogłem zarwać nieco wieczór.

Największym przeżyciem była dla mnie prezentacja, wtedy dotarło do mnie, że jestem na imprezie na którą czekałem 4 lata. Tysiące ludzi, setki fleszy i ta atmosfera, coś pięknego. Największe wrażenie z części artystycznej zrobił na mnie na mnie balet, w którym sceneria zmieniała się dynamicznie. Moment, gdy przenieśli się do pałacu i wzniosły się ogromne filary był naprawdę »mega«. Szczęśliwie ceremonia otwarcia była tuż obok naszej wioski dlatego nie musieliśmy długo czekać oraz można było szybko wrócić po zakończeniu."

Zbigniew Bródka na tle wioski olimpijskiej, w której mieszka   Zbigniew Bródka na tle wioski olimpijskiej, w której mieszka
facebook.com/Zbigniew-Brodka

Plan startów Zbigniewa Bródki:

  • 12 lutego (środa) godz. 15.00 - bieg indywidualny na 1000 m
  • 15 lutego (sobota) godz. 14.30 - bieg indywidualny na 1500 m
  • 21 lutego (piątek) godz. 14.40 - bieg drużynowy (ćwierćfinały)

Jeżeli Polacy w biegu drużynowym awansują:

  • 21 lutego (piątek) godz. 16.23 - bieg drużynowy (półfinały)
  • 22 lutego (sobota) godz. 14.51 - bieg drużynowy (finał)
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama