Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zatroskany papież

- Papież sam dostrzegł potrzebę biskupa pomocniczego. Mówiłem, że zwrócę się z taką prośbą - opowiada o wizycie ad limina apostolorum bp Andrzej F. Dziuba.

Biskup łowicki spotkał się z papieżem Franciszkiem już w sobotę 1 lutego wraz z pierwszą grupą biskupów z Polski pod przewodnictwem prymasa abp. Józefa Kowalczyka. Tworzyli ją biskupi metropolii gnieźnieńskiej, poznańskiej, łódzkiej i przemysko-warszawskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Wizyta ad limina apostolorum (dosłownie: do progów apostołów) ma charakter pielgrzymki, dlatego biskupi celebrują Msze św. w bazylikach większych: Matki Bożej, świętych Janów na Lateranie, św. Pawła za Murami i św. Piotra w Watykanie. Odwiedzają też różne kongregacje i rady papieskie.

Bp Andrzej F. Dziuba z Łowicza był m.in. w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. - Mogliśmy zapoznać się z ogromnym spisem spraw, które się toczą czy to na etapie dojścia do beatyfikacji, czy już do kanonizacji. Widać, że niektóre procesy gdzieś tam zostały uśpione. Inne żyją, ale generalnie niemal we wszystkich procesach jest wielka prośba, a lepiej powiedziawszy wielka modlitwa o cud - powiedział Radiu Watykańskiemu ordynariusz łowicki.

Tuż po przylocie do Polski w niedzielę 9 lutego podzielił się swoimi refleksjami z pobytu w Watykanie. - Pierwszego dnia wizyty w rozmowie z papieżem przekazałem informacje o stanie diecezji łowickiej. Wspomniałem o dawnym kolegium jezuickim w Rawie, co wzbudziło jego zainteresowanie. Powiedziałem też, że swój urząd sprawuję sam, choć w diecezji są jeszcze dwaj biskupi, ale obaj są na emeryturze. Papież sam dostrzegł potrzebę biskupa pomocniczego. Mówiłem, że zwrócę się z taką prośbą.

Ponownie chwilę rozmawialiśmy w w ramach audiencji środowej na Placu św. Piotra 5 lutego. Odbyło się jeszcze jedno wspólne spotkanie wszystkich biskupów z Polski w Sali Klementyńskiej w piątek 7 lutego. Prosiłem o błogosławieństwo dla naszej diecezji. To było cudowne spotkanie, które przebiegło w miłej atmosferze. Papież ujął nas prostotą i zatroskaniem. Mówił dużo ciepłych słów o Polsce, jej wierze i wierności Bogu – dodaje biskup Dziuba.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma