Nowy numer 25/2018 Archiwum

Złoty Zbigniew z Domaniewic!

Trzeci złoty medal dla Polski w Soczi, tym razem w łyżwiarstwie szybkim, zdobył Zbigniew Bródka.

Reprezentant Polski, pochodzący z Domaniewic, w pięknym stylu pobiegł na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Zbigniew Bródka startował w 17 parze z wielokrotnym mistrzem olimpijskim Shanim Davisem. Tym razem Amerykanin okazał się wolniejszy od Polaka. W ostatniej parze najgroźniejszym konkurentem był Holender Verwejn, który przegrał z naszym reprezentantem jedynie o 3 tysięczne sekundy. Zbigniew Bródka zdobył trzeci złoty medal dla Polski w Soczi.

Zbigniew Bródka urodził się 8 października 1984 w Głownie. Przygodę z łyżwami zaczynał od short-tracku w UKS Błyskawica Domaniewice. W trakcie studiów reprezentował barwy AZS Politechnika Opole. W roku 2006 był jednym z kandydatów do wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Turynu, ostatecznie kontuzja wykluczyła go ze startu. Nie wystartował również w mistrzostwach Europy, które odbywały się w Krynicy-Zdroju. Do ścigania wrócił w marcu 2006. W pierwszym starcie po kontuzji wywalczył 5 złotych medali mistrzostw Polski, wygrywając w wieloboju. Rok później ponownie był najlepszy w klasyfikacji wielobojowej mistrzostw Polski w Białymstoku. Jest on pierwszym Polakiem, który zdobył puchar świata w łyżwiarstwie szybkim i pierwszym złotym medalistą olimpijskim na dystansie 1500 m. Zawodowo jest strażakiem służącym w Komendzie Powiatowej PSP w Łowiczu.

  Po zwycięstwie Zbigniew Bródka z biało-czerwoną flagą okrążył tor łyżwowy
TVP2/Nap
  Różnice między złotem a srebrem były minimalne
TVP2/Nap

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma