Złoty Zbigniew z Domaniewic!

Trzeci złoty medal dla Polski w Soczi, tym razem w łyżwiarstwie szybkim, zdobył Zbigniew Bródka.

Reprezentant Polski, pochodzący z Domaniewic, w pięknym stylu pobiegł na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Zbigniew Bródka startował w 17 parze z wielokrotnym mistrzem olimpijskim Shanim Davisem. Tym razem Amerykanin okazał się wolniejszy od Polaka. W ostatniej parze najgroźniejszym konkurentem był Holender Verwejn, który przegrał z naszym reprezentantem jedynie o 3 tysięczne sekundy. Zbigniew Bródka zdobył trzeci złoty medal dla Polski w Soczi.

Zbigniew Bródka urodził się 8 października 1984 w Głownie. Przygodę z łyżwami zaczynał od short-tracku w UKS Błyskawica Domaniewice. W trakcie studiów reprezentował barwy AZS Politechnika Opole. W roku 2006 był jednym z kandydatów do wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Turynu, ostatecznie kontuzja wykluczyła go ze startu. Nie wystartował również w mistrzostwach Europy, które odbywały się w Krynicy-Zdroju. Do ścigania wrócił w marcu 2006. W pierwszym starcie po kontuzji wywalczył 5 złotych medali mistrzostw Polski, wygrywając w wieloboju. Rok później ponownie był najlepszy w klasyfikacji wielobojowej mistrzostw Polski w Białymstoku. Jest on pierwszym Polakiem, który zdobył puchar świata w łyżwiarstwie szybkim i pierwszym złotym medalistą olimpijskim na dystansie 1500 m. Zawodowo jest strażakiem służącym w Komendzie Powiatowej PSP w Łowiczu.

Po zwycięstwie Zbigniew Bródka z biało-czerwoną flagą okrążył tor łyżwowy   Po zwycięstwie Zbigniew Bródka z biało-czerwoną flagą okrążył tor łyżwowy