Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gotowi do poświęceń

Dwóch funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Łowiczu uhonorowano odznaką "Semper Paratus", przyznawaną za szczególną odwagę.

W lutym przypada święto funkcjonariuszy służby więziennej. Nawiązuje ono do pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie więziennictwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Święto jest okazją do wyróżnień funkcjonariuszy za ich służbę i wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe.

W uroczystościach głównych, organizowanych przez Centralny Zarząd Służby Więziennej, wzięło udział dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Łowiczu - sierż. sztab. Radosław Bogus i plut. Adam Obst. Otrzymali oni z rąk gen. Jacka Włodarskiego odznaki honorowe "Semper Paratus" (Zawsze gotowy).

Sierż. sztab. Radosław Bogus, przebywając na urlopie wypoczynkowym w Mielnie, na plaży zauważył w morzu kobietę wzywającą pomocy, którą porwał silny prąd. Ruszył na ratunek, odepchnął poszkodowaną w stronę falochronów, umożliwiając jej wydostanie się z niebezpiecznego miejsca i tym samym uratował kobiecie życie.

To samo odznaczenie od generała otrzymał plut. Adam Obst   To samo odznaczenie od generała otrzymał plut. Adam Obst
Archiwum ZK w Łowiczu
Niestety, podczas udzielania pomocy funkcjonariusz wpadł w niebezpieczny wir, który wciągnął go w głąb morza. Uratowana kobieta wezwała pomoc i służby ratownicze, przy wsparciu śmigłowca ratunkowego, przetransportowały funkcjonariusza do szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej. R. Bogus jako jedyny z wielu świadków zdarzenia pomógł topiącej się kobiecie.

Plut. Adam Obst, wracając do domu po zakończonej służbie, był świadkiem kolizji drogowej, do której doszło w Łowiczu. Zatrzymał się, by sprawdzić, czy nikt nie odniósł obrażeń. Zauważył, że sprawca nie wysiada z samochodu, lecz próbuje manewrować autem, by uciec z miejsca zdarzenia. Jednocześnie widać było, że kierowca ma trudności z opanowaniem jazdy samochodem. Funkcjonariusz podbiegł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki, co udaremniło dalszą jazdę. A. Obst zatrzymał nietrzeźwego kierowcę i przekazał policjantom.

Rok temu odznaką "Semper Paratus" wyróżniono st. szer. Agnieszkę Gałązkę, pielęgniarkę w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Wracając ze służby, była świadkiem wypadku drogowego. Jej natychmiastowa pomoc uratowała życie poszkodowanemu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama