Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Flagi na motorach

– Cieszę się, że tych ludzi wreszcie doceniono za ich postawę i wierność ojczyźnie – mówił ks. Stefan Wysocki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był dopiero po raz czwarty. Po uroczystościach zorganizowanych w regionie widać, że rośnie ranga tego święta. W sobotę 1 marca w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, walczących z sowiecką okupacją, odprawiono w bazylice katedralnej w Łowiczu Mszę św. Przewodniczył jej ks. Wysocki, uczestnik przeprowadzonej przez Szare Szeregi w marcu 1945 roku akcji uwolnienia z łowickiego więzienia UB Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra”.

W Eucharystii uczestniczyli parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, harcerze, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, organizacji kombatanckich i szkół z pocztami sztandarowymi oraz członkowie łowickiego Klubu Motocyklowego nr 16. Motocykliści uczcili pamięć żołnierzy wyklętych przejazdem przez miasto z przymocowanymi do swoich pojazdów biało-czerwonymi flagami. Po Mszy przed pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość odczytano Apel Poległych. Delegacje złożyły tam kwiaty i znicze. – Cieszę się, że tych ludzi wreszcie doceniono za ich postawę i wierność ojczyźnie – mówił ks. Wysocki. Także w Żychlinie odbył się Apel Poległych, upamiętniający żołnierzy wyklętych. Uroczystości zorganizowała grupa mundurowa Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, która po ceremonii razem z harcerzami przemaszerowała krokiem defiladowym ulicami miasta. W Sochaczewie uroczyste obchody rozpoczęły się 28 lutego VI Muzealnymi Spotkaniami z Żołnierzami Wyklętymi. W marcu organizatorzy obchodów przewidzieli koncerty barda Andrzeja Kołakowskiego i rapera Tadka z utworami o bohaterach polskiego podziemia antykomunisycznego. 22 marca odbędzie się I Sochaczewski Festiwal Poezji Patriotycznej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma