Nowy numer 25/2018 Archiwum

Chopin i Norwid w Sannikach

Koncert Piotra Palecznego połączony z recytacją poezji przez Janusza Gajosa odbył się w minioną niedzielę w Sannikach.

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach gościło w niedzielę 2 marca Piotra Palecznego, jednego z najlepszych współczesnych polskich pianistów. Towarzyszył mu aktor Janusz Gajos. Ich wspólny występ w sannickim pałacu był kolejnym z cyklu "Chopin, muzyka, poezja".

Sala koncertowa pękała w szwach. Na szczęście nie przeszkodziło to wszystkim melomanom w wysłuchaniu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu prof. Palecznego, m.in. "Scherza h-moll" op. 20, "Preludium h-moll" op. 28 nr 6 i "Nokturnu fis-moll" op. 48 nr 2.

  Piotr Paleczny grał na fortepianie utwory Fryderyka Chopina
Archiwum ECA w Sannikach
Uwagę widzów skupił Janusz Gajos, recytując najpiękniejsze wiersze Cypriana Kamila Norwida.

Po chwili melancholii za fortepianem znowu pojawił się prof. Paleczny. Mimo nieprzebranych tłumów w sali koncertowej i sali lustrzanej centrum panowało całkowite skupienie. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali pieczołowicie przygotowanego repertuaru, nagradzając wirtuoza gromkimi brawami.

Po trwającym prawie 1,5 godziny występie odbył się wernisaż wystawy malarskiej Mai Wojnarowskiej, zatytułowany "Zielono mi". Autorka ujawniła przybyłym gościom swoje inspiracje i opowiedziała pokrótce o każdym z prezentowanych obrazów.

Wystawę będzie można oglądać do 1 kwietnia.  

Jeszcze nie opadły emocje po niedzielnym koncercie Piotra Palecznego, a w sannickim centrum przed młodzieżą z miejscowego gimnazjum i szkoły podstawowej wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie.

Wspólne spotkanie obejmowało nie tylko muzykowanie, ale również zwiedzanie budynku pałacu w Sannikach i znajdujących się w nim wystaw:  obrazów Mai Wojnarowskiej i ekslibrisów ze zbiorów Krzysztofa Wróblewskiego oraz ekspozycji "Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin".

Sala koncertowa pałacu w Sannikach   Uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Gąbinie
Sala koncertowa pałacu w Sannikach
Archiwum ECA w Sannikach

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma