Nowy numer 25/2018 Archiwum

Niezłomny "Nil"

W piątek w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie nastąpi otwarcie wystawy poświęconej pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie przygotowuje wystawę poświęconą pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil". Otwarcie wystawy nastąpi 14 marca o godz. 17 i będzie ona eksponowana do 5 maja. Ekspozycja zorganizowana została ze zbiorów Marii Fieldorf i Leszka Zachęty. Honorowy patronat nad wystawą objęli Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, i Wojciech Szustakiewicz, starosta powiatu żyrardowskiego, a medialny - "Gość Niedzielny". Po uroczystym otwarciu wystawy o godzinie 18 w sali balowej Resursy przy ul. 1 Maja 45 odbędzie się prelekcja filmu Aliny Czerniakowskiej "On wierzył w Polskę". Warto dodać, że od kilku lat muzeum podejmuje działania zmierzające do upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1944-1956, zwanych żołnierzami wyklętymi. Wystawy i spotkania poświęcone tej tematyce cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Żyrardowa.

W tygodniu poprzedzającym otwarcie wystawy - we wtorek i środę - muzeum zorganizowało konkurs dotyczący żołnierzy wyklętych. Osoba, która odpowiedziała pierwszego dnia jako pierwsza na zadane pytania, otrzymała album o podziemiu niepodległościowym "Bić się do końca". W środę zaś - publikację "Zaplute karły reakcji". Albumy zostały wydane przez IPN, a przekazał je poseł M. Małecki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma