Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wiersze o prostych ludziach

W skierniewickim kościele garnizonowym odbył się wieczór poezji ks. Sylwestra Kubika.

Na spotkanie, które odbyło się przy akompaniamencie muzyki klasycznej, przybyło kilkudziesięciu słuchaczy. Poeta przeczytał swoje wiersze o kapłaństwie, parafianach, żołnierzach wyklętych i ludziach, którzy zagościli w jego sercu. - Pierwszy wiersz napisałem w wielu 19 lat - mówił ks. Sylwester. - Była to elegia dla rodziców mojego zmarłego kolegi. Od tego czasu piszę dla ludzi, których życie szczególnie mnie dotknęło - tłumaczy.

Dzięki temu powstały strofy o prostych, zwykłych ludziach, którzy kochali niezwykłą miłością. - To piękna, głęboka i wzruszająca poezja, a dzięki temu, że jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, pomaga zatrzymać się nad trudnymi wydarzeniami i odnaleźć ich sens - opowiada Emilia Majewska przybyła na wieczorek poetycki.

Sam autor tłumaczy, że literatura, zwłaszcza poezja, od najmłodszych lat były dla niego tym, co pozwalało mu wejść w inny świat, dawało pokrzepienie i spotkanie z tajemnicą. - Od 6. roku życia zaczytuję się w Mickiewiczu, Słowackim, Staffie. To moi mistrzowie. Ich wiersze przesiąknięte Bogiem pozwalają mi przeżywać moją wiarę. I choć poezja nie jest łatwą gałęzią literatury, jestem pewien, że ludzie jej potrzebują . Świadczy o tym chociażby dzisiejszy wieczór - mówi ks. Sylwester, kapłan archidiecezji częstochowskiej.

Spotkanie zorganizowała Halina Zwolińska, wieloletnia przyjaciółka poety. - Strofy ks. Sylwestra są mi bardzo bliskie. W jego tomikach można znaleźć wiersz o mojej córce, która wychodziła za mąż, o moim małżeństwie, rodzącym się pierwszym dziecku. Zarówno ja, jak i moje koleżanki często  siadamy do jego poezji, dlatego chciałam, by jak największa liczba ludzi miała szansę zasłuchać się w jego wiersze.

  Po spotkaniu można było zakupić tomiki poezji "Sancta terra" i "Na ludzkich drogach" z autografem twórcy
Monika Augustyniak /GN

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma