GN 28/2018 Archiwum

Dialog jako wychowanie

Jednym z wyróżników Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu jest formacja rodziców. Dzieje się to m.in. poprzez wykłady o wychowaniu.

Jeden z nich poprowadził o. Mirosław Pilśniak OP. Wieloletni duszpasterz rodzin spotkał się z rodzicami uczniów pijarskich szkół w sali gimnastycznej. Dominikanin mówił o potrzebach dziecka, które chce być wysłuchane i zauważone. Żeby zrozumieć potrzeby dziecka, konieczny jest dialog. On owocuje zmianą postępowania obu stron. Wydobywa z drugiego to, co w nim dobre. Dialog to nie tylko słuchanie i rozumienie, ale i przebaczenie. Chwile porozumienia i wzajemnego otwarcia zmieniają człowieka skuteczniej niż treningi zachowania. Dominikanin odniósł się do poglądów Thomasa Gordona, który jest autorem koncepcji wychowania bez porażek. Ta metoda zmusza do uznawania odrębności drugiej osoby i jej wolności.

Wykład poprzedził comiesięczne spotkanie nauczycieli szkół pijarskich z rodzicami uczniów, ale miał charakter otwarty. Skorzystać z niego mogły osoby zainteresowane metodami wychowawczymi. Pani Agnieszka, matka dwójki dzieci, skrzętnie notowała najważniejsze myśli z wykładu. - Na pewno rady o. Pilśniaka przydadzą się w codziennym życiu, choć nie będzie łatwo je praktykować, bo często w relacjach z dziećmi górują emocje - mówi.

Po prelekcji można było kupić książkę o. Pilśniaka "Krótka kołdra. O dialogu małżeńskim", traktującej o zasadach budowania trwałego i szczęśliwego małżeństwa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma