Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Mazurek na suce biłgorajskiej

Oskar Kolberg był bohaterem koncertu, który odbył się w niedzielę w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Obchody 200. rocznicy urodzin sławnego etnografa uczcił Zespół Polski Marii Pomianowskiej, który udanie połączył twórczość największego polskiego kompozytora z mazowieckimi utworami ludowymi ze zbiorów Kolberga.

W sali koncertowej pałacu w Sannikach wybrzmiały zaaranżowane na ludową modłę: "Mazurek G-dur" op. 56 nr 2, "Mazurek g-moll" op. 68 nr 3 oraz "Mazurek D-dur" op. 33 nr 2 Chopina. W repertuarze Katarzyny Kamer, Pawła Betleya i Huberta Giziewskiego znalazło się ponadto 11 utworów ludowych, w tym "Służyłem ja Tobie", "Sosna" czy "Oberek Wilanowski".

To była nie tylko lekcja muzyki ludowej, ale także historii, bo członkowie zespołu grali na bardzo oryginalnych instrumentach, o których można już tylko przeczytać w źródłach ikonograficznych, jak suka biłgorajska czy fidel płocka - odnalezionym w 1985 r. koło Płocka instrumencie strunowym pochodzącym z XVI w.

  Wystawa rzeźb w sannickim pałacu
Archiwum ECA w Sannikach
Po koncercie odbył się wernisaż wystawy "Rzeźbiarze w hołdzie Chopinowi". Swoje prace zaprezentowali: Tadeusz Kacalak, Antoni Kamiński, Jerzy Żandarowski, Andrzej Cichoń, Józef Stańczyk, Jan Szymański, Artur Matusiak, Józef Marciniak, Sławomir Suchodolski, Jarosław Gorzelak, Romuald Olesiński, Dorota Stanicka. Równolegle z wystawą zaprezentowano także ozdoby świąteczne, stroiki i rękodzieło ludowe, których autorami są pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Sannikach, uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej i twórczyni ludowa Barbara Wieczorek.

Współorganizatorami wydarzenia były: Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, sannickie Koło TiFC.

Następny koncert w pałacu w Sannikach odbędzie się 11 maja o godz. 14. Wystąpią Justyna Sieńczyłło (recytacja) i Konrad Skolarski (fortepian).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma