W Niedzielę Palmową młodzież diecezji łowickiej spotkała sie ze swoim biskupem.
Tradycyjnie tego dnia przypada Światowy Dzień Młodzieży. 29. edycja obchodzona jest hasłem "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie". Spotkanie w Łowiczu oficjalnie rozpoczęło przygotowania diecezji łowickiej na spotkanie z ojcem świętym w Krakowie w 2016 r.
Od godz. 10 na Starym Rynku gromadzili się młodzi ludzie, którzy przyjechali z różnych miejsc diecezji. Święto młodych rozpoczął festiwal. Wspólnota "Siloe" z Żyrardowa wraz z uczestnikami ewangelizacyjnych rekolekcji "Młodzi na maxa" poprzez śpiewy, tańce, świadectwa i pantomimę przygotowała wszystkich na nabożeństwo Niedzieli Palmowej. Przewodniczył mu bp Andrzej F. Dziuba.
- Niektórzy z towarzyszących wjazdowi Jezusa do Jerozolimy pytali: "Kto to jest?". I dzisiaj wielu pyta tak samo, zapomniawszy to, co znali kiedyś. Zapomnieli o tajemnicy chrztu i swojej wielkości dziecka Bożego. Wielu pyta: "Kim jest Jezus?", bo wyparło go ze swojego życia. Bo Jezus te życie komplikował, upominał się o prawdę i sprawiedliwość, a przede wszystkim o miłość - mówił bp Dziuba do zebranej na rynku młodzieży.
Procesja z poświęconymi palmami przeszła do bazyliki katedralnej, gdzie bp łowicki sprawował Mszę św. Po niej zgromadzeni ze swoim biskupem młodzi ludzie obserwowali na telebimie uroczystości na Placu św. Piotra w Rzymie pod przewodnictwem papieża Franciszka. Tam polska młodzież odebrała oficjalne symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikonę Matki Bożej "Salus Populi Romani".
Przekazanie Kanonanizacyjnej Iskry Bożego Miłosierdzia i replik symboli ŚDM
Marcin Kowalik /GN
Repliki tych symboli i zapaloną świecę - Iskrę Miłosierdzia Bożego wręczył bp Dziuba przedstawicielom parafii. Symbolicznie oznacza to rozpoczęcie duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. O właściwy przebieg w parafiach dbać będą ambasadorowie ŚDM, którzy zobowiązali się do tego przed biskupem łowickim.
Na zakończenie odbył się konkurs palm. Szefem czteroosobowego jury był ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej. I miejsce przypadło 19-metrowej palmie wykonanej przez uczniów z Gimnazjum w Popowie z parafii katedralnej, II miejsce - dla palmy Stowarzyszenia Fabryki Feniksa z Żyrardowa. Młodzież pod kierunkiem Jacka Czubaka zrobiła ją ze szpul z włóczką, nici i skrawków materiału znalezionych w hali po byłych Zakładach Lniarskich. III miejsce zdobyła palma ze storczyków wykonana przez parafian z Chojnaty. Wykonawcy palm otrzymali puchary. Wręczał je bp Dziuba.
Ks. W. Skonieczny przyznał też nagrody proboszcza parafii katedralnej. Najwyżej ocenił palmę wykonaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zielkowicach, II nagrodą nagrodził palmę wspólnoty "Siloe", a III - palmę z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. Wyróżnił również palmy parafii w Białyninie, Słupi i Żychlina.