Nowy Numer 29/2018 Archiwum

W hołdzie katyńczykom

W Głogowcu pod Kutnem odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W tym roku zorganizowano je w niedzielę 13 kwietnia. Zajął się tym Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie przy współpracy z NSZZ „Solidarność” Podregion Kutno.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej w intencji pomordowanych na Wschodzie oraz tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, którą odprawił kustosz świątyni ks. Piotr Kalisiak. Na Eucharystii obecne były poczty sztandarowe Rady Miasta Kutno, Rady Powiatu Kutnowskiego, policji, straży pożarnej, NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń kombatanckich i kutnowskich szkół.

Pod Pomnikiem Katyńskim na miejscowym cmentarzu hołd pomordowanym oddali przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, delegacje kombatantów, Rodzin Katyńskich, Związku Sybiraków, NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń sportowych i społecznych, harcerze oraz młodzież szkolna. Na zakończenie odegrano „Marsz Sybiraków” i odśpiewano „Rotę”.

- Dziś społeczność kutnowska oddaje hołd pomordowanym synom także naszej ziemi. Byli to urodzeni w Kutnie i powiecie kutnowskim funkcjonariusze Policji Państwowej, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego pełniący służbę m.in. w 37. Pułku Ziemi Łęczyckiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Lista katyńczyków ziemi kutnowskiej, wziętych do niewoli i aresztowanych po 17 września 1939 r., liczy obecnie 185 osób i wciąż ustalane są nazwiska kolejnych - mówił prezydent Kutna Zbigniew Burzyński. Za patriotyczną postawę podziękował Rodzinie Katyńskiej, a także Związkowi Sybiraków.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma